Posłuży temu hackathon – czyli swego rodzaju maraton dla twórców aplikacji – który odbędzie się u nas już za kilka miesięcy. Wraz z Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta zorganizuje go firma Smart Factor, która przyjedzie do Częstochowy ze swoim projektem ,,Freedom”, mającym wyłaniać utalentowane zespoły programistów.

Hackathon to rodzaj zawodów, w czasie których programistki i programiści, a także inne osoby związane z rozwojem oprogramowania (np. projektujący grafikę czy tworzący interfejsy) dostają określone zadanie do wykonania. Hackathony odbywają się zazwyczaj w ciągu jednego dnia lub weekendu.

14 września w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego – w sali informatycznej z nowym wyposażeniem sfinansowanym przez miasto – odbył się briefing prasowy dotyczący organizacji hackathonu w Częstochowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele firmy Smart Factor oraz Centrum Obsługi Inwestora Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM Częstochowy. Popularny ,,Żerom” to jedna ze szkół, które skorzystały z dofinansowania przez samorząd szkolnictwa zawodowego i technicznego w wysokości w sumie 25 mln złotych.

Podczas częstochowskiego hackathonu przez ok. 40 godzin jego uczestniczki i uczestnicy będą pracować nad tematami zgłoszonymi przez Urząd Miasta oraz stronę biznesową. Pod względem organizacyjnym będzie to wydarzenie ogromne –  na ok. 300 uczestników przypadnie ok. 70-80 mentorów technologicznych i biznesowych. Tematy zostaną ogłoszone kilka miesięcy wcześniej, tak aby chętni do wzięcia udziału w hackathonie mieli czas na przygotowanie. Wyłonione zespoły – niekoniecznie zwycięskie – zostaną zaproszone do projektu „Freedom”, w którym przez kilka miesięcy, pod okiem mentorów, będą udoskonalać swoje produkty, tak aby były gotowe do wdrożenia na rynku.

Projekt ,,Freedom” firmy Smart Factor to akcelerator, czyli forma wsparcia start-upów, a więc młodych, innowacyjnych firm. Jest to jedyny w Polsce akcelerator, który skupia się na ośrodkach miejskich średniej wielkości oraz mniejszych miastach. Jego celem jest wyławianie twórców przyszłych start-upów podczas  hackathonów organizowanych przez urzędy miast. Z jednej strony ,,Freedom” ma wyłonić wśród młodzieży programistyczne talenty i pomóc w stworzeniu zespołów, które uruchomią własne start-upy albo dołączą do już istniejących firm, a z drugiej – ma dać już działającym na rynku podmiotom możliwość skorzystania z nowatorskich produktów. Tego rodzaju formuła to w Polsce ciągle nowość. ,,Freedom” stawia na pracę z koncepcjami, pomysłami na produkty jeszcze nieobecne na rynku. Punktem wyjścia jest określenie, jaki problem ma rozwiązywać dany produkt informatyczny, na jaką potrzebę reagować, a finalnym etapem – stworzenie spółki z gotowym produktem.
 
Branża IT w Częstochowie wciąż się rozwija. Miasto od kilku lat stawia na innowacje, a firmy opracowujące i wdrażające tego rodzaju produkty coraz chętniej wybierają Częstochowę jako miejsce dla siebie – podobnie jak specjaliści poszukujący atrakcyjnego i dającego możliwości rozwoju zatrudnienia. Najnowszą inwestycją jest choćby stworzenie tu nowego oddziału Sii Polska. Poprzez program ,,Teraz Lepsza Praca” częstochowski samorząd czynnie wspiera rozwój branży, m.in. doposażając pracownie informatyczne w szkołach. W tym kontekście organizacja hackathonu w Częstochowie to kolejna inwestycja w lokalne, młode kadry specjalistów, a jednocześnie docenienie wysiłków miasta na rzecz wspierania innowacji.


mb