8 czerwca w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyła się promocja książki „Częstochowa a obrona Lwowa” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego. Publikacja zostanie przekazana do częstochowskich szkół.  Rozstrzygnięto też konkursy organizowane pod hasłem ,,Częstochowa o wolność i niezawisłość”.
 
Autorzy publikacji podkreślają, że w roku 100-lecia obrony Lwowa warto patrzeć na tamte wydarzenia przez pryzmat dziejów lokalnych bohaterów i faktów związanych z Częstochową i Jasną Górą. Zajmując się losami Lwowa w XX w., spoglądają na nie z perspektywy udziału częstochowian w walkach o to miasto. I tak Marek Fiszer pisze o obronie Lwowa w 1918 roku, zwracając szczególną uwagę na udział w niej Orląt Lwowskich. Rafał Piotrowski w swoim artykule skupia się na roli częstochowian w walkach o wolność Lwowa oraz zaangażowaniu mieszkańców naszego regionu w pomoc dla Kresów. Z kolei Agnieszka Burzyńska opisuje obronę miasta we wrześniu 1939 r.; pisze także o tzw. ,,drugiej obronie Lwowa”, gdy po II wojnie światowej prowadzono walkę chyba najtrudniejszą – o pamięć. Historię Pomnika Orląt Lwowskich opisuje Ryszard Stefaniak, a Pomnikiem Nieznanego Żołnierza zajmuje się Mariusz Zawada.

W trakcie spotkania podsumowano także konkursy realizowane w ramach projektu ,,Częstochowa o wolność i niezawisłość”.

Konkurs plastyczny na plakat „Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”, skierowany do klas IV-VII, został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 48.

Wyróżnienia otrzymali:


Igor Gromakowski (SP nr 1) – opiekunka Eliza Kałafut
Gabriela Pyzalska (Społeczna SP nr 1) – opiekunka Ewa Stolarczyk
Weronika Raszewska (SP nr 33) –  opiekunka Anna Roskosz
 
III miejsce: Michalina Polańska (SP nr 24) – opiekunka Magdalena Olejnik
II miejsce: Martyna Kubisiewicz (SP nr 10) – opiekunka Beata Bednarczyk
I miejsce: Weronika Purgal (Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 SP nr 40) – opiekunka Joanna Kromołowska
 
Z kolei w adresowanym do szkół ponadgimnazjalnych konkursie „O wolność i granice – Częstochowianie 1918-1920” uczestniczki i uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat udziału częstochowian w walce o wolność i kształtowanie granic państwa polskiego u progu niepodległości. Koordynatorem konkursu było I LO im. Juliusza Słowackiego.

A oto nagrodzeni:

II miejsce ex aequo:  Katarzyna Bednarska (VII LO im. M. Kopernika) – opiekunka Agnieszka Warzecha, Weronika Dudek (Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego) – opiekunka Aneta Nowicz-Budziszewska, Julia Panicz (VII LO im. M. Kopernika) – opiekunka Agnieszka Warzecha
 
I miejsce: Joanna Leszczyńska (ZS im. J. Kochanowskiego) – opiekunka Aneta Nowicz-Budziszewska
 
Nagroda główna Grand Prix: Marek Sroczkowski (III LO im. Wł. Biegańskiego) – opiekunka Alina Pelc-Eliasz

na podst. informacji z Zespołu Szkół Technicznych, mb