Prawie 4 tysiące roślin posadzono w tym roku w wieżach kwiatowych, wiszących pojemnikach i gazonach. Zielona strefa rekreacji powstała też przy bulwarach Warty.

Pojemniki ustawiono w centrum miasta – przy Placu Biegańskiego, Placu Daszyńskiego, Placu Rady Europy, na Starym Rynku, przy ul. Piłsudskiego, Mirowskiej, Waszyngtona, 3 Maja oraz przy ul. Kiedrzyńskiej - przy CH Promenada.To jedno z działań poszerzających tereny zielone w mieście w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa.

Kompozycje zaplanowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta postawiono w 33 wieżach różnych rozmiarów, 66 pojemnikach wiszących oraz 104 betonowych gazonach.

Znalazły się w nich m.in. kolorowe surfinie, różowe begonie Dragon Wing Pink, kocanki ze srebrnymi i złotymi liśćmi, scewole, zwisające smagliczki, pokrzywki czterech odmian, begonie bulwiaste zwisające, żółto-listne i bordowo-listne wilce, kaskadowe pelargonie, komarzyce i bluszczyk kurdybanek.

Koszt zadania to ponad 120 tys. zł brutto.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się wymiana roślin na kwietnikach gruntowych – z wiosennych na letnie.

Z kolei 1 czerwca na powierzchni ponad 8,5 tys. m kw. Galeria Jurajska otworzyła miejski ogród, który budowano przez blisko rok na sąsiadujących z centrum handlowym bulwarach Warty. Powstało ponad 1,3 tys. m kw. ścieżek i placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, a tuż przed wejściem stanęła strzelająca wodą fontanna z mokrym chodnikiem oraz sadzawka.

W alejkach oraz na placu głównym ogrodu pojawiły się także ławki zwrócone w kierunku rzeki, a nad samą Wartą powstała długa aleja spacerowa. Teren obsadzono drzewami, które za kilka lat będą miały rozłożyste korony, a także ozdobnymi trawami i krzewami oraz miododajnymi roślinami, które są przyjazne pszczołom.

Z wykorzystaniem informacji oraz zdjęć z Galerii Jurajskiej


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.