Miasto rozpisało przetarg na zaprojektowanie i budowę urządzeń służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) na prywatnych posesjach. Prace będą wykonywane w ramach umów między miastem z właścicielami budynków, którzy zgłosili się do projektu, chcąc pozyskiwać energię w sposób bardziej efektywny, a jednocześnie korzystny dla środowiska.  

Zadanie składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy zaprojektowania i wykonania robót dotyczących instalacji kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych; druga – prac związanych z instalacją pomp ciepła.

W ramach części pierwszej przewidziano 12 instalacji z 2 kolektorami płaskimi oraz zbiornikiem 250 litrów, 21 instalacji z 3 kolektorami płaskimi oraz zbiornikiem 300 litrów, 1 instalację z 4 kolektorami płaskimi oraz zbiornikiem 400 litrów oraz 124 instalacji fotowoltaicznych z 14 modułami o mocy minimalnej 295 Wp (Watt-peaków, czyli watów mocy szczytowej). Druga część obejmuje 9 instalacji pomp ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej ze zbiornikiem 300 litrów oraz 1 instalację pompy ciepła do podgrzewu instalacji grzewczej c.o. o mocy 14,5 kW.

Wszystkie instalacje zamontowane będą dla potrzeb budynków mieszkalnych, których powierzchnia nie przekracza 300 m kw. To przede wszystkim budynki jednorodzinne, jedno- lub dwukondygnacyjne, o zróżnicowanych konstrukcjach dachów. Przygotowanie w nich ciepłej wody użytkowej odbywa się z wykorzystaniem indywidualnych źródeł ciepła. Potrzebna do tego celu energia pozyskiwana jest głównie z węgla kamiennego, drewna, gazu ziemnego lub energii elektrycznej. Montaż urządzeń zewnętrznych odbywać się będzie w pierwszej kolejności na dachu, elewacji, na budynku gospodarczym oraz na gruncie.

Wszystkie elementy zostaną zainstalowane w prywatnych budynkach i gruntach, co do których Gmina posiada prawo do dysponowania nieruchomością w celach związanych z projektem, na podstawie pisemnej zgody właściciela wyrażonej w zawartej z miastem umowie użyczenia lub oświadczeniu.

Wszelkie szczegóły dotyczące instalacji, przed przedstawieniem ich zamawiającemu, muszą być skosztorysowane i uzgodnione z właścicielem nieruchomości, a także potwierdzone protokołem lub oświadczeniem właściciela o zgodzie na przedstawione rozwiązanie.

Do obowiązków wykonawcy – oprócz wykonania robót budowlano-montażowych zgodnie z przygotowaną przez siebie dokumentacją – będzie należała m.in.: inwentaryzacja obiektów umożliwiająca wykonanie dokumentacji projektowych dla całości przedsięwzięcia, wykonanie ekspertyzy konstrukcyjnej dachów pod kątem możliwości montażu instalacji OZE, opracowanie specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót, opracowanie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a także uzyskanie w imieniu zamawiającego wszystkich niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i decyzji. Montaż wszystkich przewidzianych w projekcie OZE wraz z odbiorem ma zakończyć się do 28 maja 2019 r.

Oferty w przetargu można składać do 14 marca 2018, do godz. 9.30 w Biurze Obsługi Interesanta na parterze budynku UM przy ul. Śląskiej 11/13 (stanowisko Wydziału Nadzoru i Administracji).  

Zadanie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1. Odnawialne źródła energii dla poddziałania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT.

mb