[zdjęcie aktualności]
15 listopada 2019
Kolejna sesja Rady Miasta została zaplanowana na czwartek 21 listopada od godz. 13. W programie m.in. wybór nowego przewodniczącego RM, zmiany w tegorocznym budżecie oraz prezentacja projektu budżetu miasta na 2020 r.
[zdjęcie aktualności]
15 listopada 2019
MZDiT informuje, że w związku z budową miejsc postojowych i chodnika przy ul. Bienia, do końca listopada wystąpią utrudnienia w komunikacji.
[zdjęcie aktualności]
15 listopada 2019
Ośrodek Kultury Filmowej "Iluzja" zaprasza na pokazy oraz finał miejskiego konkursu na amatorski film wideo „Częstochowa w kadrze”. Na tegoroczną edycję wpłynęło 10 filmów.
[zdjęcie aktualności]
15 listopada 2019
Do 30 listopada trwa głosowanie na zadania w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Część z nich dotyczy także Częstochowy.
 • Działania NURD w Częstochowie zakończone

  Działania NURD, realizowane przez częstochowską drogówkę ukierunkowane były przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pieszch ale także rowerzystów. Ta grupa użytkowników dróg jest szczególnie chroniona na drogach, ponieważ zazwyczaj w zderzeniu z pojazdem to właśnie niechroniony uczestnik ruchu drogowego najczęściej odnosi poważne obrażenia. Wczoraj na terenie miasta Częstochowy policjanci ujawnili ponad 80 wykroczeń popełnionych względem pieszych i rowerzystów przez kierujących pojazdami.

 • Zderzenie dwóch ciężarówek - zablokowana DK1

  Od rana zablokowana droga DK-1 pomiędzy miejscowością Łochynia a Kościelec na wysokości miejscowości Madalin, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów ciężarowych. W wyniku uderzenia z pojazdu Scania, który przewoził płynny asfalt roszczelniła się naczepa i masa rozlała się na drogę. Utrudnienia w ruchu w obu kierunkach. Wyznaczone objazdy.

 • W dniu 13 listopada 2019r. w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. Celem spotkania było przygotowanie się do sezonu zimowego 2019/2020.

  W ramach spotkania omówiono m.in. kwestie dotyczące:

  - transportu i dostarczania środków do życia dla ludności w warunkach braku przejezdności szlaków drogowych i kolejowych,

  - zasad wykorzystania sprzętu będącego w dyspozycji zarządców dróg,

  - zapewnienia zasilania w energię elektryczną dla obiektów ważnych dla funkcjonowania Państwa lub występującego zagrożenia życia i zdrowia,

  - organizacji czasowego zakwaterowania ewakuowanej ludności,

  - przygotowania i dostarczania gorących napojów oraz posiłków osobom uwięzionym w środkach transportu lub przyjętych na czasowe zakwaterowanie.

  [zdjęcie aktualności]
  14 listopada 2019
  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy mogą korzystać z nowo wyremontowanej sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Koszt inwestycji to prawie 580 tys. zł.
  [zdjęcie aktualności]
  14 listopada 2019
  Spośród 1567 nadesłanych fotografii z całego świata wybrano 43. Będzie je można oglądać od 22 listopada na wystawie pokonkursowej 1. Międzynarodowego Biennale Fotografii Ulicznej Moment w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.
  [zdjęcie aktualności]
  14 listopada 2019
  Częstochowa konstruując projekt budżetu na 2020 r. wystawia Rządowi RP rachunek na blisko 145 mln zł. To środki, które – zdaniem władz miast – powinny zostać zrekompensowane z budżetu centralnego, nie licząc strat wynikających z przewidywanego uszczuplenia miejskich dochodów w ...
 • Poszukujemy sprawców kradzieży

  Komisariat Policji III w Częstochowie poszukuje sprawców kradzieży pieniędzy z samochodu dostawczego, do której doszło w dn. 30.07.2019 roku w Częstochowie przy ul. Zapolskiej za sklepem Lewiatan. Świadkowie lub osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawcy widocznego na zdjęciu proszone są o kontakt osobisty bądź telefoniczny z referentem sprawy sierż. Dawidem Wykręt tel. 34 369 15 18.

 • Po raz trzeci po służbie zatrzymał złodzieja

  O tym, że policjantem jest się nawet po godzinach służby, mógł się przekonać złodziej, który został zatrzymany na gorącym uczynku kradzieży. Policjant z ruchu drogowego częstochowskiej komendy będąc w sklepie, zauważył jak mężczyzna kradnie towar. Kiedy przeszedł przez linię kas nie płacąc za artykuły, na drodze wyjścia stanął mu mł.asp. Maciej Gołębiowski i poinformował o zatrzymaniu.

 • Towarzystwo Patriotyczne Kresy ks. Ryszard Umański w Częstochowie organizują akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). Akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej, która polega na zbiórce artykułów szkolnych, słodyczy, żywnościowych i maskotek dla maluchów. Zebrane dary zostaną przekazane polskim rodzinom i dzieciom zamieszkałym w Wilnie, Grodnie, i Lwowie.

  Komenda Miejska PSP w Częstochowie na ten szczytny celu udostępniła salę sportową w celu umożliwienia przygotowania paczek. Organizatorzy mogą liczyć również na pomoc funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w przygotowaniu paczek.

  Plakaty to od jakiegoś czasu bardzo modne rozwiązania dekoracyjne. Wykorzystuje się je w połączeniu praktycznie z każdym stylem. Oznacza to, że są wyborem nie tylko modnym, ale również bardzo uniwersalnym. Co ciekawe można je umieścić również w kuchni.

  Plakaty do kuchni – czyli jakie?

  Odwiedzając stacjonarne lub internetowe sklepy zajmujące się sprzedażą produktów do dekoracji wnętrz można zauważyć, że jest ich bardzo dużo. Na szczęście zazwyczaj pogrupowane są one zgodnie ze stylem do którego nawiązują. Właśnie do takiego stylu należy dobierać wszystkie dekoracje. Mieszanie różnych tematów i motywów może spowodować, że wystąpi wizualny chaos i najzwyczajniej przybywanie w danym pomieszczeniu nie będzie należało do przyjemnych. Plakaty do kuchni również można umieścić w kilku kategoriach tematycznych. Do tych najbardziej powszechnych należą grafiki z ziarnami kawy, słodkimi wypiekami, czy produktami zbożowymi. Nie mniej ciekawe są także inne warianty np. te z treścią lub połączenie napisu z obrazem. Ten ostatni wariant to nie zawsze jeden plakat do kuchni. Często można nabyć zestaw nawiązujących do sobie dekoracji. Choć zauważyć należy, że jest to opcja jedynie dla tych którzy dysponują sporej wielkości powierzchnią.

  Plakaty do kuchni – na co zwrócić uwagę?

  Urządzenie wnętrz to zajęcie dość pracochłonne. Chodzenie po różnych sklepach, poszukiwanie inspiracji, przeglądanie licznych katalogów. Sporo czasu niekiedy zajmuje również podjęcie decyzji na temat jednego motywu przewodniego, który będzie pojawiał się w każdym pomieszczeniu. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z katalogów internetowych jak np. https://posterilla.pl/pl/c/PLAKATY-KUCHNIA-I-JEDZENIE/129. Ich ogromnym plusem jest możliwość przeglądania bez wychodzenia z domu. Co więcej w łatwy sposób można znaleźć to czego się szuka przeglądając odpowiednie zakładki lub wpisując frazę w lupkę. Plakaty do kuchni należy wybierać zgodnie ze stylem, dostępną wolną powierzchnią, ulubionymi kolorami, które skomponują się zresztą wnętrza, a także własnym upodobaniem do kulinarnych tworów.

  Plakaty do kuchni – nadaj wnętrzu charakteru!

  Zakup sprzętu komputerowego to bardzo ważna inwestycja. Od jakości urządzenia zależy bowiem komfort pracy i jej zakres. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza analiza rynku. Okazuje się bowiem, że nie jesteśmy skazani na nowe, drogie komputery. Alternatywą są o wiele tańsze komputery używane.

  Komputery używane – jakie będą najlepsze?

  Zakup dobrego, nowego komputera wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście, znajdziemy modele w okolicach tysiąca złotych, jednak nie są to najczęściej urządzenia warte uwagi. Komputery z najnowszymi komponentami, które gwarantują szybką i niezawodną pracę, mają swoją wartość. Jeśli jednak z różnych powodów nie chcemy wydawać wielkich sum na sprzęt, powinniśmy rozważyć zakup używanych modeli. Najlepszym rozwiązaniem będą wówczas komputery z segmentu premium. To wysokiej jakości urządzenia, które zostały kupione w ramach leasingu do firm. Po spłaceniu kredytu komputery te zostają najczęściej sprzedane i zastąpione nowszymi. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one do użytku. Korzystają one bowiem z najlepszych komponentów, które pomimo upływu lat wciąż są konkurencyjne dla wielu tanich laptopów.

  Komputery używane – dlaczego są konkurencyjne na rynku?

  Komputery używane – gdzie je znajdziemy?

  Decydując się na takie rozwiązanie na pewno będziemy zadowoleni. W znacznie niższej cenie dostaniemy bowiem sprzęt, który z powodzeniem posłuży nam jeszcze przez kilka lat. Komputery używane warto kupować w sklepach oferujących taki sprzęt. Znajdziesz je chociażby w tym miejscu https://goodfrog.pl/Uzywane-c326. Kupując komputery używane w takim miejscu masz pewność, że są one w pełni sprawne i gotowe do pracy. Pracownicy sprawdzili bowiem sprzęt po zakupie i usunęli z niego wszelkie usterki. Często nakładają też na niego dwuletnią gwarancję, dzięki czemu w przypadku awarii możemy liczyć na ich pomoc. Komputery używane z segmentu premium mogą bowiem liczyć na części zamienne nawet kilka lat od premiery. To bardzo ważna i praktyczna wiadomość. Jeśli więc potrzebujemy dobrego, taniego sprzętu, to komputery używane będą najlepszym rozwiązaniem. Warto o tym pamiętać, gdy przyjdzie nam przeglądać oferty różnych firm.

 • KOMUNIKAT

  Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Częstochowie prowadzi dochodzenie l.dz. KR-RSD-207/19/6129/19 w sprawie obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne prezentowanie w dniu 16 czerwca 2019 roku w Częstochowie przez organizatora II Marszu Równości obrazu Matki Bożej z dzieciatkiem Jezus, gdzie obie postacie miały aureole w kolorze tęczy - symbolu LGBT.

 • Oddaj krew - ona ratuje życie!

  Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz NSZZP Oddział Terenowy w Częstochowie w ramach akcji honorowego oddawania krwi przez służby mundurowe "Nasza Krew-Nasza Ojczyzna" w dniu 29 listopada od godz. 9.00 zaprasza policjantów, pracowników cywilnych oraz wszystkich chętnych do oddania krwi. W tym dniu przed budynkiem komendy przy ul. Popiełuszki 5 zaparkuje ambulans do poboru krwi. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

 • Znieważyli interweniujących policjantów - zapadł wyrok

  Na 10 miesięcy ograniczenia wolności i świadczenie w tym czasie nieodpłatnej pracy społecznej w wymiarze 30 godzin miesięcznie Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał dwójkę oskarżonych o naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie policjantów. Sąd zobowiązał także oskarżonych do przeproszenia policjantów na stronach komendy miejskiej w Częstochowie i wojewódzkiej w Katowicach. Mają oni również wpłacić po tysiąc złotych nawiązki na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i 5 tys. zł tytułem zwrotu kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych.

 • Uratowali życie mężczyźnie

  Policjant z ruchu drogowego częstochowskiej komendy, wspólnie z ratownikiem medycznym, uratowali mieszkańca Częstochowy. Mężczyzna najprawdopodobniej dostał ataku padaczki, stracił przytomność i przewrócił się na chodnik. Gdyby nie szybka reakcja, mogłoby dojść do tragedii.

 • Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – ogólnopolskie działania Policji

  14 listopada 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Biuro podróży Częstochowa

  Biuro podróży Częstochowa

  Planujesz wyjazd na wakacje? Postaw na dobre biuro podróży!

  Każdy kto planuje wyjazd na wakacje zastanawia się czy lepiej zdecydować się na wycieczkę z biura podróży czy postawić na organizację urlopu we własnym zakresie. Wiele biur podróży ma bardzo atrakcyjne oferty i taka opcja jest o wiele wygodniejsza, jednak należy zachować ostrożność przy wyborze bezpiecznego wyjazdu.

  Jakie korzyści płyną z wykupienia wycieczki z biura podróży?

  Zorganizowanie wycieczki samodzielnie nie jest proste. Musimy przemyśleć wiele kwestii, aby wszystko było spójne i wygodne dla podróżujących. Decydując się na wycieczkę z biura podróży ten problem znika, ponieważ firma organizuje tak wyjazd, aby było jak najwygodniej dla pasażera. Nie musimy się martwić o dojazd na miejsce, a także zakwaterowanie w hotelu.

  Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydać dużej kwoty na wakacje są wycieczki first minute (wykupienie wycieczki z dużym wyprzedzeniem) i last minute (wyjazd na ostatnią chwilę). Wiele podróżujących boi się tego typu wyjazdów, ale wystarczy odpowiednio wybrać oraz sprawdzić dane biuro podróży i możemy czuć się bezpiecznie. Istotną kwestią jest zadbanie o ubezpieczenie i wsparcie biura podczas niespodziewanych wypadków.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura podróży?

  Przed wykupieniem wycieczki od danego biura podróży musimy zweryfikować kilka rzeczy. Najpierw poszukajmy informacji na temat danego biura podróży w Internecie, poczytajmy opinie, zapoznajmy się z tym, na co zwracają uwagę inni podróżujący. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie legalności biura- od kiedy działa, gdzie ma siedzibę i czy ma gwarancję ubezpieczeniową. Te informacje są dostępne w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Dodatkowo, warto sprawdzić stan zadłużenia firmy w KRD.

  Następnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z umową z biurem. Zwróćmy uwagę na dojazd, zakwaterowanie i ubezpieczenie. Uważajmy na zapisy, które mówią o tym, że w razie niepowodzenia wyjazdu odpowiedzialność spada na podróżującego.

  Powyższe środki ostrożności to gwarancja udanego urlopu. Warto uniknąć niepotrzebnego stresu przy wyborze wymarzonej podróży. Nie bójmy się pytać pracowników biura o wszelkie kwestie, które nas nurtują. Jesteśmy klientami i ważne jest, abyśmy się czuli się bezpiecznie i komfortowo.