Tropem renifera w Muzeum Częstochowskim odkryj kultury Północy

2 min czytania
Tropem renifera w Muzeum Częstochowskim odkryj kultury Północy


Wystawa w Muzeum Częstochowskim przenosi odwiedzających na daleką Północ, gdzie renifery i morskie zwierzęta opowiadają historie rdzennych kultur. To niezwykła podróż przez tundrę, pełna barwnych opowieści i fascynujących postaci badaczy, których losy splatają się z życiem Saamów, Nieńców czy Czukczów.

  • Muzeum Częstochowskie zaprasza na wyjątkową podróż po kulturach Północy
  • Wystawa w Częstochowie odsłania niezwykłe losy badaczy i rdzennych mieszkańców Północy

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wyjątkową podróż po kulturach Północy

Już 26 lipca w Muzeum Częstochowskim odbędzie się specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tropem renifera. Opowieść o kulturach Północy”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ciuk-Koćwin, która przybliży tajemnice życia ludów zamieszkujących najzimniejsze rejony Europy, Azji i Ameryki. Wystawa powstała dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie i oferuje unikalną okazję do poznania historii Saamów, Nieńców, Ewenów, Czukczów oraz Aleutów.

Zwiedzający przeniosą się w świat tundry, gdzie renifer jest symbolem nie tylko zwierzęcia, ale także kulturowej nici łączącej różnorodne grupy etniczne. Obok niego pojawiają się także foki, wieloryby i morsy – mieszkańcy morskich głębin północnych krain.

Wystawa w Częstochowie odsłania niezwykłe losy badaczy i rdzennych mieszkańców Północy

Ekspozycja podzielona jest na cztery tematyczne przestrzenie. Pierwsza sala wprowadza w atmosferę surowej tundry i przedstawia renifera jako centralną postać tej opowieści. Kolejne części skupiają się na poszczególnych grupach etnicznych oraz ich kontaktach z polskimi badaczami: Benedykt Dybowski – znany syberyjski uczony – jest bohaterem drugiej sali poświęconej Ewenom. Trzecia część prezentuje historie Nieńców i Saamów splecione z biografią Izydora Sobańskiego, a ostatnia przenosi widzów na daleką Czukotkę i Alaskę, gdzie poznają przygody Konstantego Podhorskiego – podróżnika i poszukiwacza złota.

Wystawie towarzyszą nowoczesne elementy audiowizualne dostępne poprzez kody QR, które umożliwiają odsłuchanie nagrań terenowych z badań prowadzonych w latach 2016-2019 przez krakowskich etnologów.

Udział w oprowadzaniu jest możliwy w ramach biletu na wystawę. To doskonała okazja, by zanurzyć się w fascynujący świat północnych kultur bez konieczności dalekiej podróży.

“Zdjęcie ze strony Muzeum Etnograficznego w Krakowie - Selkupskie dzieci we wsi Ratta, w oczekiwaniu na rozpoczęcie wyścigu zaprzęgów. Marzec 2017. Fot. Andrzej Dybczak”

Na podstawie: Urząd Miasta Częstochowa

Autor: krystian