Nasza Europa: Maraton Czytelniczy dla dzieci i młodzieży w Częstochowie
Maraton Czytelniczy „Nasza Europa” po raz kolejny zgromadził uczniów i miłośników literatury w Bibliotece Głównej Politechniki. Wydarzenie było nie tylko okazją do świętowania, ale także do literackich podróży po różnych europejskich krajach.
 1. Maraton Czytelniczy z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
 2. Literackie podróże po Europie - Grecja, Skandynawia, Anglia, Francja i Polska.
 3. Wydarzenie objęte patronatem Prezydenta Miasta i Rektora Politechniki.
 4. Udział uczniów z różnych szkół i konkurs wiedzy o Europie.

5 czerwca, podczas XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Biblioteka Główna Politechniki stała się miejscem wyjątkowego Maratonu Czytelniczego „Nasza Europa”. Inicjatywa, zorganizowana z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przyciągnęła wielu młodych miłośników literatury.

Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów literatury z różnych krajów europejskich. Anna Hiller i Anna Dąbrowska zaprosiły uczestników na literacką wyprawę do Grecji, czytając wiersz „Mityczna Grecja” oraz mit „Mam na imię Europa” z książki „Mity dla dzieci. 20 najpopularniejszych mitów greckich” autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Kontynuując podróż, Edyta Książek oraz Marlena Badora przeniosły uczestników do Skandynawii, gdzie dzieci usłyszały fragmenty z „Lata Muminków” autorstwa Tove Jansson. Była to wyjątkowa okazja do poznania przygód Muminków, które na stałe wpisały się w literaturę dziecięcą.

Kolejnym przystankiem była Anglia, gdzie Agata Boral wprowadziła uczestników w świat „Przygód Sherlocka Holmesa” autorstwa Arthura Conan Doyle’a. Następnie Łukasz Kot, zastępca Prezydenta Miasta, przeniósł wszystkich do Francji, czytając wiersz „Francja-Elegancja” oraz fragment „Ziemi planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Maraton zakończył się podróżą po Polsce, gdzie Beata Grzanka odczytała wiersz „Słowiańska Polska” oraz fragment kolejnej książki o Muminkach. Wydarzenie nie tylko promowało czytelnictwo, ale także integrowało uczniów z różnych szkół:

 • SP nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
 • SP nr 14 im. Henryka Sienkiewicza
 • SP nr 22 im. Gabriela Narutowicza
 • SP nr 25 im. Stanisława Staszica
 • SP nr 40 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1
 • SP nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie
 • V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego

W ramach wydarzenia odbył się także Międzyszkolny Konkurs „5 Pytań o Europie”, który sprawdził wiedzę uczniów na temat naszego kontynentu. Organizatorami maratonu były lokalne instytucje, takie jak Biblioteka Publiczna im. dr Władysława Biegańskiego oraz Muzeum Częstochowskie.

Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta oraz Rektora Politechniki, a także w ramach programu eTwinning, co nadało mu szczególny charakter i rangę.

Maraton Czytelniczy „Nasza Europa” to nie tylko okazja do spotkań z literaturą, ale także możliwość integracji młodzieży oraz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.


Wg inf z: Urząd Miasta Częstochowy