O leszczynie pisał Czesław Miłosz w wierszu Do leszczyny, drzewo to wymieniano także w staropolskich glossach. O tym, jak ważna jest dla polskiej ziemi leszczyna, świadczyły liczne wierzenia i rytuały z nią związane.

Z drewna leszczynowego powstają dzisiaj dekoracje i płotki, które zdobią ogrody. Płot leszczynowy to wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne element przydomowej przestrzeni. Wykorzystaj go jak najlepiej!

Płotki leszczynowe — naturalna ozdoba ogrodu

Przenieś do swojego ogrodu odrobinę natury i postaw na płotki leszczynowe. Aby stworzyć zaciszny zakątek, wcale nie potrzebujesz hektarów ziemi. Wręcz przeciwnie — wystarczy mała działka.

Z pomocą płotu z wikliny wyznaczysz strefy w ogrodzie, wykorzystasz go jako osłonę grządek warzywnych, rabatek, podporę dla roślin pnących oraz jako ogrodzenie dla oczek wodnych i stawików.

Płotki leszczynowe — udekorują Twój ogród lub działkę, tworząc rustykalny klimat

Naturalny surowiec, jakim jest leszczyna, pozwoli Ci zaaranżować ogród zgodnie z naturą. Jasne paliki drewna leszczynowego wspaniale zharmonizują się z roślinnością. Co więcej, leszczyna jest ekologiczna i w pełni bezpieczna — nie zaszkodzi ani roślinom, ani zwierzętom.

Leszczyna, czyli drzewo z tradycjami

W Małopolsce leszczynę nazywano lisa lub leska, wzmianki o niej pojawiły się także w staropolskich pismach. Leszczyna to nic innego jak orzech laskowy. W czasie głodu jej owoce, czyli orzechy laskowe, stanowiły pożywienie. Z owych orzechów wytłaczano także olej, który zastępował oliwę.

Z drewna leszczynowego wyrabiano wędziska do wędek, dzierżaki do cepów i kije do kierzynek.

Dawniej leszczynowe drzewo pojawiało się w wielu wierzeniach. Leszczyna miała zapobiegać uderzeniom pioruna, a różdżka z niej wykonana ponoć ułatwiała znalezienie skarbów. Drzewo leszczynowe symbolizowało płodność i długie życie. Gałązki leszczyny dodawano do wianków plecionych na Boże Ciało, a także do plecionek, które wręczano gospodarzom na zakończenie żniw.

Leszczynie przypisywano również właściwości lecznicze — łagodziła objawy świerzbu i likwidowała kurzajki.

Płot leszczynowy — ekologiczny, estetyczny i łatwy w montażu

Płoty z leszczyny są naturalnie impregnowane, a więc trwałe o odporne. Leszczyna wytwarza żywice i kwasy, które czynią ogrodzenie wytrzymałym.

Płotek leszczynowy składa się z drewnianych pali połączonych ocynkowanym drutem. Jego montaż jest prosty, więc bez problemu sobie poradzisz.

Kiedy jego czasy świetności już miną, zutylizujesz go bez szkody dla naszej planety. Jak więc widzisz, jest to surowiec w pełni ekologiczny.

Poszczególne sztachety płotu różnią się od siebie kształtem i kolorem, ponieważ są wytwarzane ręcznie. Jednak to nadaje ogrodzeniu naturalnego wymiaru. Leszczyna jest także drewnem miękkim, więc zarazem i plastyczny, Swojemu płotowi nadasz taki kształt, jakiego oczekujesz. Jego estetykę dopasujesz do swoich potrzeb.

Kiedy montaż płotu leszczynowego staje się dobrym rozwiązaniem?

Jeśli chcesz, aby Twoje domostwo zyskało rustykalny, niepowtarzalny klimat, sięgnij po płot leszczynowy. Nadal panuje moda na folkowe elementy wystroju. Dlaczego zatem nie przenieść ich do przydomowej przestrzeni? Płotki z leszczyny idealnie sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie i balkonie (jako osłona).

Wpuść na płot leszczynowy rośliny pnące, a u jego podstawy posadź polne kwiaty, na przykład niezapominajki. Płot z leszczyny wykorzystasz jako ogrodzenie swojej posesji. Tym samym zyskasz więcej prywatności i gwarancję, że żaden sąsiad nie zacznie Cię podglądać. Wreszcie wiklinowy płotek pomoże Ci oddzielić strefy w ogrodzie — na te przeznaczone do zabawy, wypoczynku lub o charakterze gospodarczym.

Płotki z leszczyny to hit ostatnich lat. Naturalnie wpisują się w aranżację ogrodu, tworząc spójną całość z kolorowymi kwiatami, warzywnymi grządkami i owocowymi rabatkami. Wiesz już, jak wykorzystać je w przydomowej przestrzeni. Ich estetyka nawiązuje do rustykalnych klimatów, a więc swojskich i dobrze znanych.