Nikt nie chce zostać okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Zdarza się jednak, że złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań. Często wtedy łupem pada dobytek całego życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także, kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje, zanim kogoś okradną, długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie.
Na widok dziwnych oznaczeń, w klatkach schodowych szczególnie przy drzwiach wejściowych do mieszkań, powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na zabezpieczenie swoich mieszkań. Przestępcy mogą w ten sposób sprawdzać, czy dane mieszkanie jest puste. Pozostawione znaki mogą mieć różne znaczenie dla osób, które chcą popełnić przestępstwo na naszą szkodę. Warto w takich sytuacjach odpowiednio reagować, np. poprzez usunięcie podejrzanego znaku lub rozmowy z sąsiadami, tak aby wszyscy mieszkańcy byli bardziej wyczuleni na wskazane przypadki. Warto ze sobą rozmawiać, tak aby najbliższe sąsiedztwo miało wiedzę na temat naszego wyjazdu wakacyjnego. Na czas naszej wakacyjnej nieobecności, sąsiedzi to jedyne osoby, które mogą zareagować w porę, w przypadku działań przestępców.
Pamiętaj!
Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Dobre rady!
Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
-
Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
-
Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.
-
Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
-
Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.
-
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.