Rodzaje materiałów opatrunkowych - w co się zaopatrzyć w gabinecie zabiegowym?

Różne urazy wymagają podjęcia odmiennych działań w celu ich zaopatrzenia w jednym wypadku kluczowe będzie zatamowanie krwawienia, w innym ochrona delikatnego miejsca lub zabezpieczenie ciała obcego aż do momentu profesjonalnej interwencji chirurgicznej.
Każdy gabinet zabiegowy powinien być wyposażony w całą gamę różnorodnych opatrunków, dzięki czemu personel medyczny jest przygotowany do udzielenia pomocy pacjentom zgłaszającym się z bardzo odmiennymi stanami wymagającymi interwencji.
Gaza oraz kompresy jałowe i niejałowe
Każde skaleczenie wymaga dokładnego oczyszczenia i zdezynfekowania, a następnie zabezpieczenia rany przed dalszymi uszkodzeniami, jak również przed przenikaniem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym właśnie celu stosuje się gazę oraz opatrunki.
Opatrunki jałowe są wysterylizowane i powinny stanowić pierwszą warstwę nakładaną na ranę. Jeśli skaleczenie jest powierzchowne i nie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności, wystarczy zastosowanie kompresu niejałowego, w celu osłonięcia wrażliwej części ciała przed działaniem czynników zewnętrznych. Najczęściej kompresy jałowe i niejałowe można kupić w formie wygodnych pakietów, zawierających różne rozmiary opatrunków.
Gaza może służyć nie tylko jako samodzielny materiał opatrunkowy, ale także jako medium wspomagające umieszczenie i przytrzymanie opatrunku właściwego.
Do zaopatrzenia rozleglejszych urazów przydają się środki opatrunkowe o większej powierzchni, w tym bandaże i chusty. Można je stosować bezpośrednio na ranę, o ile nie jest ona zbyt głęboka. Najczęściej praktykuje się jednak zabezpieczenie skaleczenia opatrunkiem a dopiero później bandażem lub chustą.
Bandaże doskonale nadają się do przytrzymywania w miejscu opatrunku można nimi owinąć kończyny, tułów czy głowę, a struktura umożliwia zarówno pewny chwyt, jak i rozerwanie bandaża w pożądanym miejscu w celu jego związania. Należy pamiętać, że bandaże trzeba często wymieniać bezwzględnie wówczas, gdy zostaną zabrudzone wysiękiem z rany.
Chusty stosuje się przede wszystkim do pomocy osobom z urazami kończyn. Stanowią one pewne i jednocześnie delikatne zabezpieczenie złamanej lub zwichniętej ręki czy nogi a w przypadku dzieci mogą być nawet wykorzystywane do szybkiego awaryjnego transportu z miejsca wypadku.
Plastry z opatrunkiem i bez
Plastry stanowią wyposażenie nie tylko apteczek profesjonalnych, w gabinetach lekarskich i szpitalach. Powinny znajdować się w każdym domu i budynku użyteczności publicznej, w firmie, szkole, w apteczce samochodowej czy rowerowej. Stanowią one najszybszy i najłatwiejszy sposób zatamowania niewielkiego krwawienia i zabezpieczenia rany.
Plastry z opatrunkiem dostępne są w różnych rozmiarach, także na rolce do cięcia. Istnieją modele wodoodporne oraz takie tworzące rodzaj poduszki powietrznej, niezastąpione np. przy odciskach czy otartych piętach. Dla malucha zawsze warto mieć pod ręką plasterki z zabawnym nadrukiem.
Plaster bez opatrunku sprzedawany jest na rolce a jego zadaniem jest przytwierdzenie innego opatrunku do skóry. Nie może on być używany bezpośrednio na ranę z uwagi na ryzyko jej podrażnienia.
Opatrunki hydrożelowe na oparzenia
Istnieją również specjalne rodzaje opatrunków, przeznaczone do zaopatrywania specyficznych ran. Należą do nich opatrunki hydrożelowe, idealnie sprawdzające się w przypadku oparzeń. Nadają się do interwencji zarówno w przypadku oparzeń termicznych (np. przez kontakt z gorącą wodą czy rozgrzanym palnikiem), ale także słonecznych, chemicznych i elektrycznych.
Wypełnienie takiego opatrunku stanowi żel, który ma właściwości amortyzujące a zatem minimalizuje dolegliwości bólowe związane z dotykiem, izoluje oparzone miejsce od ubrania. Ale hydrożel odpowiada przede wszystkim za łagodzenie bólu i wytworzenie umiarkowanie wilgotnego środowiska, ułatwiającego gojenie się oparzenia.
Różnorodność materiałów opatrunkowych sprawia pewne problemy logistyczne mało jest hurtowni oferujących pełen przekrój produktów z tej kategorii. Wybierz taką, która wykluczy konieczność zamawiania materiałów w kilku miejscach - sprawdź materiały opatrunkowe w Mercant.pl i przekonaj się, że możesz kupić wszystko u jednego dostawcy.
Autor: Materiał partnera