Jak założyć własny ogród? Oto najważniejsze zasady

Przed Tobą zakładanie ogrodu? Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady podczas tworzenia własnej przestrzeni przydomowej. Każdy z nas marzy o takim ogrodzie, w którym będzie można spokojnie się zrelaksować. Musi on być estetyczny, ale także funkcjonalny. Dzięki temu, że będzie spełniał on nasze wymagania będziemy chcieli częściej w nim przebywać. Dobrze zaaranżowany ogród może również podnieść wartość całej nieruchomości.

Podczas planowania ogrodu należy wziąć pod uwagę wszelkie roboty ziemne, instalację elektryczną, oświetlenie, automatyczne nawadniania, nawierzchnie, trawnik czy rośliny. Są to elementy, które pojawiają się obecnie prawie w każdym ogrodzie. W ten sposób zadbasz o to, żeby niczego Ci nie zabrakło podczas użytkowania tej przestrzeni.

Tworzenie projektu ogrodu

Przede wszystkim pracę warto zacząć od stworzenia planu zagospodarowania terenu. Dzięki temu będziesz mógł później pracować zgodnie z projektem. Taki plan umożliwia uniknięcie błędów w przyszłości, które mogą skutkować dodatkowymi pracami lub nawet koniecznością zainwestowania większej ilości pieniędzy. Starannie przygotowany plan zagospodarowania przestrzeni jest więc kluczem do sukcesu.

Rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz prace ziemne

Gdy posiadamy już projekt powinniśmy zabrać się rozplanowanie instalacji elektrycznej. Warto zabrać się za ten etap przed robotami ziemnymi, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy czas. Instalacja elektryczna przydaje się np. do oświetlenia ogrodu. Następnie możemy zabrać się za prace ziemne. Jest to szczególnie konieczne jeżeli jesteśmy świeżo po budowie domu. Należy oczyścić teren z wszelkich pozostałości po budowie oraz z chwastów.

Rozplanowanie ścieżek

Następnym krokiem jest rozmieszczenie ścieżek w ogrodzie. Muszą być one dobrze zlokalizowane, aby przemieszczanie się po tym terenie było swobodne. To właśnie one najbardziej odpowiadają za funkcjonalność ogrodu. Każdą utwardzoną nawierzchnię powinniśmy układać na ubitym podłożu. Podbudowa powinna być stworzona z żwiru i piasku lub z tłucznia.

Dodatkowe elementy w ogrodzie

Zakładanie ogrodów Mińsk Mazowiecki wiąże się także z budową tarasu czy altany. Elementy te z pewnością zwiększają funkcjonalność całej przestrzeni, jednak należy pamiętać, żeby dostosować je do wielkości naszej działki. Niektórzy decydują się również na budowę oczka wodnego. Wpływa ono estetycznie na całość ogrodu, jednak warto zastanowić się nad tym czy faktycznie je potrzebujemy. Jeżeli posiadamy mniej miejsca, być może powinniśmy zagospodarować ten obszar w inny sposób.

Rośliny oraz murawa

Na samym końcu możemy zabrać się za kupowanie roślin. Dzięki temu nie uszkodzimy ich podczas robót ziemnych czy montażu instalacji. Dobór roślin powinien być uwarunkowany tym, ile czasu wolnego posiadamy na ich pielęgnację. Warto także zastanowić się nad tym, czy chcemy posiadać trawnik z siewu czy z rolki. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas na jego koszenie, zainwestujmy w robota koszącego.