Długi weekend majowy to dla wielu Polaków czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Nad bezpieczeństwem podróżujących jak co roku czuwają policjanci ruchu drogowego. Aby majówka upłynęła bezpiecznie i była okresem udanego wypoczynku, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W tym roku jak zwykle nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta i powiatu będą czuwały wzmożone patrole policyjne. Nie będzie pobłażania dla piratów drogowych, którzy jadą z nadmierną prędkością, ponieważ w dalszym ciągu jest to jedna z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych. Kierowcy, oprócz wysokich mandatów muszą się też liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym.

Policjanci zwrócą uwagę na to, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa... nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie za sobą ich brak. Sprawdzą również, czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Pamiętajmy też, że kierowanie pod wpływem alkoholu może skończyć się tragedią dla wielu rodzin. Jeśli widzimy pijanego kierowcę, reagujmy. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić o takim fakcie najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.
Zachowajmy szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, bo w zderzeniu z pojazdem niechroniony uczestnik ruchu drogowego zazwyczaj odnosi poważne obrażenia. Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze upewnijmy się, że nie spowodujemy zagrożenia bezpieczeństwa dla innych.

Pamiętajmy również, że rozpoczął się sezon motocyklowy. Od naszego zachowania na drodze często zależy zdrowie a nawet życie miłośników jednośladów. Patrzmy w lusterka, nie wymuszajmy pierwszeństwa i nie wyprzedzajmy " na trzeciego". Zachowajmy zdrowy rozsądek i przestrzegajmy przepisów na drodze.

Łamanie przepisów ruchu drogowego słono kosztuje:

Torowisko – wchodzenie lub wjeżdżanie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub ich opuszczanie rozpoczęło się – 2000 .

Piesi – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub wchodzącemu na nie, omijanie pojazdu, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzanie na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 1500 zł.

Telefon – korzystanie z telefonu podczas jazdy – 500 .

Prędkość – od 50 (za przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h) do 2500 (za przekroczenie dozwolonej prędkości o 71 km/h i więcej).

Rower – kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości – 2500 zł.

Kolizja – spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – 1000 plus wysokość mandatu za wykroczenie stanowiące znamię wykroczenia (gdy nie ma rannych), natomiast gdy są ranni – 1500 plus wysokość mandatu za wykroczenie stanowiące znamię wykroczenia. Sąd natomiast może wymierzyć karę grzywny aż do 30 000 .

Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Bądźmy odpowiedzialni! Bądźmy bezpieczni!