Projektowanie ogrodu to szereg prac, które mają na celu aranżację przydomowej przestrzeni według Twojego gustu i potrzeb. Istnieją jednak pewne elementy, takie jak instalacje czy mała architektura, które trzeba wziąć pod uwagę. Podpowiemy Ci, jak uwzględnić je w projekcie, aby cieszyć się modnym, oryginalnym i przede wszystkim praktycznym ogrodem. 

Projektowanie ogrodu, czyli jakie elementy uwzględnić, aranżując przydomową przestrzeń?

Projektowanie ogrodu, czyli dobry plan przede wszystkim

Bez planu ani rusz. Warto działać w zgodzie z wcześniej ustalonymi wytycznymi. Projektowanie ogrodu składa się z kilku etapów, jednak dzięki planowi unikniesz wielu błędów. Przypadkowe nasadzenia czy chaotyczne rozmieszczenie roślin w ogrodzie nie będą dotyczyć Twojej przydomowej przestrzeni. 

Projekt ogrodu to także wsparcie Twoich działań. Na przykład w miejscu, gdzie fachowcy wykonają wykopy, możesz poprosić ich, aby zdjęli żyzną warstwę ziemi. Wykorzystasz ją później do zasadzania krzewów. 

Architekt krajobrazu — profesjonalista z bogatym portfolio

Być może masz swoje ogrodowe marzenia? Jeśli tak, nie rezygnuj z nich, tylko poradź się architekta krajobrazu. Profesjonalista od razu powie Ci, jakie rozwiązania będą możliwe w Twojej przydomowej przestrzeni. Tylko zanim zdecydujesz się na konkretną osobę, przejrzyj jej portfolio. 

Przed rozpoczęciem współpracy z architektem krajobrazu, przygotuj mapę geodezyjną działki, najlepiej w formie cyfrowej. Posłuży ona jako baza do sporządzenia projektu ogrodu. Przydadzą się także projekty domu i uzbrojenia terenu. 

Oczywiście Twój gust i potrzeby, jeśli chodzi o aranżację przydomowej przestrzeni, wysuwają się na pierwszy plan, dlatego to Ty masz decydujący wpływ na projektowanie ogrodu. 

Pełna dokumentacja składa się z projektu koncepcyjnego, wykonawczego, a także kosztorysu i planu pielęgnacji roślinności. 

Roślinność w ogrodzie — dopasowana do warunków terenu

Projektowanie ogrodu to szereg prac, których celem jest odpowiednie rozlokowanie elementów w przydomowej przestrzeni. Jednak pamiętaj o tym, że roślinność powinna być dopasowana do uwarunkowań przyrodniczych terenu. Wiejski zagajnik i dziki ogród nie zawsze dobrze komponują się z płaskim krajobrazem lub bujnymi drzewami, które otaczają działkę. 

Jeśli dysponujesz terenem niewielkich rozmiarów, postaw na prostotę. Z kolei na rozległej działce rozmieść roślinność w grupach. Wtedy zyskasz gwarancję, że rośliny zawsze mają pod dostatkiem słońca i substancji odżywczych. 

Projektując ogród, weź pod uwagę oczekiwania członków domu. Nie wszyscy lubią pielenie grządek i wielogodzinną pielęgnację kwiatów. 

Prace ziemne podczas projektowania ogrodu

Niestety, zanim posadzisz roślinność i ustawisz ogrodowe elementy, konieczne będą prace ziemne. Ich celem jest podpięcie wszelkich instalacji. Są one niezbędne, kiedy planujesz w swoim ogrodzie oczko wodne lub basen. Dzięki odpowiedniej instalacji woda deszczowa będzie spływała w odpowiednim kierunku, nie powodując podmywania terenu. Ważne, aby instalację elektryczną i nawadniającą ułożyć po zakończeniu robót ziemnych, ale jeszcze przed pracami budowlanymi, takimi jak utwardzanie nawierzchni. 

Projektowanie ogrodu z małą architekturą

Ogród, bez chociażby małej altanki, byłby nieco pusty. Dlatego postaw na małą architekturę. Nie tylko ozdobisz przydomową przestrzeń, ale zyskasz miejsce do spotkań z rodziną i znajomymi. Nie bez znaczenia jest także rozmieszczenie traktów i ścieżek ogrodowych. Zachowaj jednak umiar tak, aby nie przytłoczyły bujnej zieleni wokół domu. 

Tylko od Ciebie zależy, czy zaaranżujesz ogród nowoczesny, klasyczny czy rustykalny. Niezależnie, na co się zdecydujesz, przyda się profesjonalne projektowanie ogrodu. Wiele firm tworzy e-projekty, więc możesz wybrać architektów, którzy są oddaleni od Twojej okolicy, a ich portfolio Cię zachwyciło.

Sprawdź ofertę na naszej stronie https://www.fox-media.pl/