Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Mieszkanie na raty od dewelopera - na czym polega?

Niewiele osób planujących kupić mieszkanie dysponuje gotówką pozwalającą sfinansować z własnej kieszeni cały zakup. Zwłaszcza jeśli mowa o dobrej lokalizacji i dużym metrażu. Takie osoby najczęściej decydują się zaciągnąć kredyt hipoteczny, chociaż w przypadku kiedy interesuje ich rynek pierwotny, mogą też kupić mieszkanie na raty od dewelopera.

Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera na raty?

Cena niewielkiego mieszkania będzie wynosić około 200 tysięcy złotych. Jeśli mowa o większej nieruchomości, kwota ta może być nawet kilkukrotnie wyższa. Jeśli nie dysponujemy gotówką, pozostaje nam zaciągnięcie kredytu hipotecznego albo zakup na raty. Taką możliwość dają chociażby deweloperzy w Częstochowie i innych większych miastach. Większość osób w pierwszej kolejności decyduje się wnioskować o kredyt hipoteczny. Niestety, żeby go uzyskać trzeba posiadać zdolność kredytową, do czego w przypadku tak wysokiej kwoty zobowiązania niezbędne są bardzo duże zarobki.

Zakup mieszkania od dewelopera na raty to rozwiązanie dla tych, które mają problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Często decydują się na nie osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W oczach banku nie są oni tak wiarygodnymi klientami jak osoby, które pracują na umowę o pracę i mają pewne zarobki. W praktyce zakup mieszkania od dewelopera na raty wygląda tak, że na początek musimy zapłacić część należnej sumy w jednej dużej racie, a pozostałą część deweloper rozłoży nam na mniejsze raty. Pierwsza rata najczęściej wynosi około 30% i, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, uznawana jest za wkład własny.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Deweloperzy w Częstochowie i innych większych miastach często dają swoim klientom możliwość rozłożenia zakupu mieszkania na raty. Rozwiązanie to, podobnie jak inne formy finansowania zakupu nieruchomości, ma nie tylko zalety, ale też wady. Jeśli chodzi o zalety, największą z nich jest to, że deweloperzy stawiają nabywcom o wiele mniejsze wymagania niż banki. To oznacza, że mieszkanie na raty mogą kupić nawet te osoby, które spotkały się z odmową udzielenia kredytu hipotecznego. Kolejną zaletą jest to, że deweloperzy często dają możliwość rozłożenia spłaty na krótszy okres. W przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego, okres kredytowania wynosi zazwyczaj 30 lat.

Przechodząc do wad, nie sposób nie wspomnieć o tym, że zakup mieszkania na raty od dewelopera wiąże się najczęściej z dużo wyższym oprocentowaniem. W przypadku kredytów hipotecznych to wynosi zazwyczaj około 3%, natomiast w przypadku rat u dewelopera może sięgać nawet 10%. Wadą jest też fakt, że deweloperzy rozkładają na raty tylko część zakupu. Zazwyczaj jest to 70%, co oznacza, że nabywca nieruchomości musi posiadać w gotówce 30% jej wartości. Wkład własny w przypadku kredytów hipotecznych wynosi zazwyczaj 20%, co przy tak dużych kwotach ma naprawdę istotne znaczenie.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl