Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Przepisy prawa budowlanego 2021. Sprawdź co się zmieniło

Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie. Zanim zacznie się ten proces, zwykle nie da się przewidzieć, jak dużo kłopotów i przeciwności można napotkać podczas kolejnych prac, zwłaszcza że współczesne budynki muszą spełniać szereg norm i przepisów prawnych. W tym roku decydując się na zakup projektu domu, warto zwrócić uwagę na to, czy spełnia on wszystkie założenia WT 2021 (Warunki Techniczne 2021). W takiej sytuacji warto też zwrócić się o poradę do specjalisty w zakresie prawa budowlanego. Pomoc taką oferuje m.in. prawnik płock, który z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące kwestii prawnych.

Kogo obowiązują Warunki Techniczne 2021?

Zmiany w przepisach budowlanych są związane z dyrektywą unijną dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Obowiązuje ona wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a jej celem jest praktycznie całkowite zminimalizowanie zużycia energii w nowo wybudowanych oraz modernizowanych domach. Nowe Warunki Techniczne obejmują każdy budynek, na który pozwolenie na budowę lub modernizację zostało wydane po 31 grudnia 2020 roku.

Przeczytaj również - Radca prawny. Zgłoś się do niego w tych przypadkach

Co się zmienia od 2021?

Najważniejszą zmianą w prawie budowlanym jest wprowadzenie ograniczenia wartości dopuszczalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną zużywaną m.in. na ogrzewanie, oświetlenie oraz wentylację budynku. Aktualnie nie może ona przekraczać wartości 70kWh/m2. Ograniczenie dotyczy również przenikalności ciepła przez ściany zewnętrzne oraz okna i drzwi. W celu zwiększenia energooszczędności budynku przewidywane jest również stosowanie korzystniejszych materiałów budowlanych oraz modernizacja kotłów grzewczych, co w rezultacie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną.

Korzyści z wprowadzonych zmian

Wprowadzenie nowych przepisów ma przede wszystkim na celu zmniejszenie zużycia energii i uczynienie całych budynków bardziej energooszczędnymi. Stosując się do rozporządzeń unijnej dyrektywy, można w dłuższej perspektywie na tym skorzystać. Pieniądze zainwestowane w ocieplenie budynku czy uszczelnienie okien podczas budowy, z pewnością przyniosą w przyszłości znaczne oszczędności. Szukając dodatkowych przyszłych oszczędności, warto inwestować także w panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, zwłaszcza że na takie rozwiązania można otrzymać całkiem duże dofinansowania.