Cały rok na wakacjach – mieszkanie w stylu greckim

Kreta, Eubea, Lesbos, Rodos, Chios, Santorini – niemal każdy, kto miał możliwość wypoczywać w Grecji, w ostatnim dniu wakacji stwierdza, że mógłby zostać tu na zawsze. Na szczęście dziś możemy zabrać część Grecji do domu i wcale nie mówimy tu o wakacyjnych pamiątkach, a o urządzeniu swoich wnętrz w koncepcji śródziemnomorskiej. Jak urządzić mieszkanie w stylu greckim? Podpowiadamy.

Cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego

Jeśli chcemy zakosztować w swoim mieszkaniu cząstki południa Europy, w tym Grecji, musimy je urządzić zgodnie z zasadami stylu śródziemnomorskiego. To koncepcja najbliższa temu, co spotkamy w Grecji, aczkolwiek nie jest wyłączną inspiracją potomków Heraklesa, Perseusza, Achillesa i innych bohaterów greckiej mitologii.

Faktycznie w dużej mierze styl śródziemnomorski czerpie z malowniczych greckich uliczek, ale łączy koncepcje z całego basenu Morza Śródziemnego. Stąd znajdziemy w nim nawiązanie do Włoch, Hiszpanii, a nawet Turcji. Nam jednak kojarzy się przede wszystkim z Grecją.

Jak przystało na południe Europy, sam styl śródziemnomorski jest ciepły i beztroski, bogaty w materiały naturalne typu drewno czy wiklina. Już dzięki temu wnętrze w koncepcji śródziemnomorskiej jest oryginalne i mocno przykuwa uwagę, a to przecież nie wszystko. Każdy szanujący się architekt wnętrz, który urządza je w stylu śródziemnomorskim, wskaże też na mnogość i różnorodność wzorów, tekstur czy eklektycznych, niepasujących do siebie mebli łączących różne style, epoki i kierunki artystyczne.

Wnętrze w stylu greckim

W greckich domach dominują dwa kolory – biel i błękit, które tworzą doskonałą kompozycję z drewnem. Wnętrza w stylu greckim muszą wyglądać na surowe, stąd ściany powinny mieć różnorodną strukturę. W mieszkaniu urządzonym w tej koncepcji nie może zabraknąć drewna (np. belki pod sufitem), kamienia czy marmuru. Innym znakiem rozpoznawczym greckich domostw są łuki. Drzwi domów w Grecji zawsze są otwarte dla gości. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy zastanawiać się nad jego umeblowaniem. Niech będą to nie tylko wygodne i miękkie, ale również funkcjonalne sofy, co szczególnie w mieszkaniu w bloku jest niezwykle praktyczne. Same meble również są charakterystyczne – proste i w kolorach naturalnego drewna.

Jak każde wnętrze niezależnie od stylu, również koncepcja śródziemnomorska wymaga właściwych dodatków, choćby odpowiedniej zastawy stołowej. Pomogą też rośliny – oliwki czy cytrusy w ceramicznych donicach. Większym wyzwaniem będą greckie motywy, spośród których najpopularniejsze to anthemion (ornament z naprzemiennie zestawionych motywów palmety i lotosu lub dwóch typów palmety) i astragal (uwypuklony ornament składający się z pasma perełek oddzielonych pionowymi krążkami w postaci podwójnych soczewek).

Bez wątpienia styl grecki to bardzo ciekawa, choć wymagająca koncepcja. Dlatego nie musimy od razu gruntownie zmieniać swojego wnętrza, ale zacząć od dodatków czy wprowadzenia do mieszkania bieli i błękitu. W ten sposób sprawdzimy, czy aranżacja wnętrz w stylu greckim faktycznie nam odpowiada, czy może wolimy go doświadczać tylko na czas wycieczki na południe Europy.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl