Krótkowzroczność stanowi wadę wzroku, która staje się coraz powszechniejsza w światowej populacji. Na rozwój choroby wpływa nie tylko nadmierna eksploatacja urządzeń elektronicznych, ale przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne w organizmie.
Krótkowzroczność - uwarunkowanie genetyczne czy wada nabyta?
Niemożliwe jest zaprezentowanie jednej przyczyny krótkowzroczności. Wada wzroku może występować zarówno na podłożu genetycznym, jak i może być nabyta. Duże prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z nabytą wadą występuje, gdy rodzice również noszą okulary. Z racji zmieniającego się świata, wraz ze wzrostem popularności urządzeń elektronicznych, wzrośnie liczba osób z nabytą wadą wzroku. Niewiele użytkowników nowoczesnych urządzeń, w tym dzieci, przestrzega higieny korzystania ze smartfonów czy tabletów.
Metody korygowania krótkowzroczności
Istnieje wiele nowoczesnych metod na hamowanie wad wzroku, w tym krótkowzroczności. Najnowsze badania naukowe udowadniają, że regularne stosowanie się do zaleceń okulistów może skutecznie zahamować rozwój wady, nawet u małych dzieci.
1) Gimnastyka jest coraz popularniejszą metodą na powstrzymanie postępującej wady. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni oka.
2) Miękkie soczewki dzienne polecane są ze względu na możliwość zmiany geometrii oka, co pozwala na spowolnienie procesu pogłębiania się wady.
3) Ortosoczewki zakładane nocą modyfikują krzywizny rogówki oka.
Jednakże kurację, mającą na celu ograniczenie postępowania wady, należy uzupełniać dodatkowymi elementami.
Zastosowanie soczewek kontaktowych dwuogniskowych
Badania naukowe pokazują, że również zastosowanie soczewek kontaktowych dwuogniskowych umożliwia spowolnienie pogłębiana się wady wzroku. Według najnowszych danych, w ograniczaniu wady, szkła dwuogniskowe są skuteczniejsze od jednoogniskowych. Należy podkreślić także niebagatelny wpływ soczewek dwuogniskowych w przypadku ciężkich wad, które nierzadko są nieoperacyjne.
Reguła 20/20/20 w codziennej pracy
Metoda 20/20/20 świetnie sprawdza się w przypadku osób pracujących przy komputerze. Reguła wymaga robienia regularnych przerw od patrzenia w monitor. Eksperci polecają odwracanie wzroku co 20 minut na 20 sekund, natomiast odległość powinna wynosić 20 stóp (ok. pół metra). Dzięki stosowaniu tej metody, oczy są mniej zmęczone, a praca wydajniejsza.
Atropina 0,01% lekiem na krótkowzroczność
Lek o niskim stężeniu wykazuje skuteczne działanie w leczeniu krótkowzroczności, a ponadto nie powoduje problemów z akomodacją. Warto również wspomnieć, że dzięki niskiemu stężeniu, stosowanie leku jest bezpieczne, nawet w długim okresie. Czas trwania terapii jest ściśle uzależniony od efektów terapii oraz zaleceń lekarza specjalisty. Niekwestionowaną zaletą leku jest również jego uniwersalność, bowiem Atropina 0,01% może być stosowana zarówno w przypadku dorosłych, jak i małych dzieci (do 4 roku życia).
Podstawą zdrowy tryb życia
Zdrowy tryb życia to nie tylko ćwiczenia fizyczne. Aby poprawić swoje parametry życiowe, należy również stosować się do:
1). zbilansowanej diety, która opiera się na warzywach i owocach,
2). wyeliminowania używek,
3). zdrowego snu, który pozwoli na regenerację organizmu,
4). regularnych badań.
Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych wad wzroku. Jednakże badania naukowe wskazują, że może być ona hamowana przez wiele prozdrowotnych aktywności.
Bibliografia:
1). M. Grałek, Zaburzenia widzenia u dzieci, "Standardy Medyczne/Pediatria", t.11, 2014, s. 669-675.
2). A. Michalski, A. Maleszka-Kurpiel, M. Rogaczewska, M. Stopa, Omówienie metod zmniejszania rozwoju krótkowzroczności, "Optyka", 4(53), 2018.