Świętować będzie Małgorzata Marciniak – aktorka związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza od 30 lat. Jubileusz artystki będzie towarzyszył spektaklowi „Przyjazne dusze” w reż. Jerzego Bończaka w najbliższą sobotę, 31 października, o godz. 19.00.

Małgorzata Marciniak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (obecnie AST), a z częstochowską sceną miejską związała się w 1990 roku. Obecnie można ją zobaczyć m.in. w przedstawieniach „Nagle, zeszłego lata” Tennessee Williamsa w reż. Krzysztofa Knurka, „Czyż nie dobija się koni?” Horace’a McCoya w reż. Magdaleny Piekorz czy „Czechow: żarty z życia” w reż. Andrzeja Bubienia. Swoje wcześniejsze, ważne role teatralne kreowała m.in. w „Balladynie” Juliusza Słowackiego w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Julii Wernio czy „Efekcie” Lucy Prebble w reż. Adama Sajnuka. Pojawiała się też w filmach – m.in. ,,Darmozjadzie polskim” w reż. Łukasz Wylężałek – czy serialach, jak ,,Fala zbrodni”.
 
Za tytułową rolę w ,,Balladynie” została nagrodzona ,,Złotą Maską” w 1996 roku. Rok później przypadła jej Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Teatru i Filmu, a w 2007 roku – ministerialna nagroda ,,Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

W opublikowanym już przed laty wywiadzie na portalu www.e-teatr.pl Małgorzata Marciniak mówiła m.in.: ,,w Częstochowie poznałam wielu ciekawych ludzi i przyzwyczaiłam się też do tego miasta”, a o swoim aktorstwie: ,,prawie każda rola, którą zagrałam, i mam nadzieję, że i te, które są przede mną, upewniają mnie, że aktorstwo jest dla mnie bardzo ważne, a to dlatego, że dzięki temu mogę poznawać drugiego człowieka – co było i jest dla mnie najważniejsze.”

W komedii ,,Przyjazne Dusze” – obok Małgorzaty Marciniak – możemy oglądać Agatę Ochotę-Hutyrę, Adama Hutyrę, Sebastiana Banaszczyka, Hannę Zbyryt-Giewont (gościnnie), Michała Kulę oraz Antoniego Rota.  

W Teatrze im. A. Mickiewicza obowiązują, rzecz jasna, sanitarne zasady zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Można się z nimi zapoznać (pod hasłem ,,Wytyczne dla publiczności”) na stronie https://www.teatr-mickiewicza.pl , podobnie jak ze wszystkimi szczegółami repertuarowymi.  



 zdjęcie: Piotr Dłubak (materiały udostępnione przez Teatr)