Podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie przedsiębiorstwu odpowiedniej ścieżki rozwoju. Na tej drodze często stają jednak różnorodne problemy. Większość z nich skupiona jest wokół niewłaściwego zarządzania organizacją zarówno w mikro, jak i makro skali. W praktyce odpowiedzialne prowadzenie prac przedsiębiorstwa nie jest możliwe bez wykorzystania nowoczesnych narzędzi, takich jak systemy ERP. Te coraz częściej są praktycznie niezbędne w zarządzaniu biznesem. Sprawdzają się także w różnych branżach oraz podmiotach praktycznie każdej wielkości – zarówno w dużych korporacjach i zakładach produkcyjnych, jak i mikroprzedsiębiorstwach.
Co to są systemy ERP?
System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie skupiające się równolegle na wszystkich obszarach działania organizacji. Pozwala na połączenie ze sobą poszczególnych działów, procesów czy stanowisk, usprawniając tym samym przepływ informacji, monitorowanie efektów i delegowanie zadań, ale także po prostu ułatwiając pracę na poszczególnych stanowiskach. Aby było to możliwe, należy jednak wybrać odpowiednie oprogramowanie, dostarczające zintegrowane systemy zarządzania ERP, dobrym przykładem jest firma Kotrak, zajmująca się m.in. wdrożeniami systemów ERP oraz innych rozwiązań informatycznych dla biznesu. To jeden z podstawowych kroków ku miarodajnemu i maksymalnie efektywnemu planowaniu rozwoju firmy zarówno w dłuższym, jak i krótszym horyzoncie czasowym.
Przykładowe systemy ERP dla biznesu
Szybki rozwój biznesu nie byłby możliwy bez odpowiednich narzędzi informatycznych. Ich wybór jest przy tym coraz większy z każdym rokiem. Najpopularniejsze systemy ERP są niezwykle łatwo dostępne, ale jednocześnie wzbudza to pewne problemy w doborze optymalnego rozwiązania. To powinno być przede wszystkim idealnie dostosowane do potrzeb i problemów, z którymi boryka się konkretna organizacja. Coraz większą popularnością cieszą się również polskie systemy ERP. Narzędzia rodzimych producentów utrzymują wysoki poziom i gwarantują odpowiednią funkcjonalność. Jednocześnie pozwalają również na bezpośredni dostęp do wsparcia użytkownika, bezcennego zarówno w procesie implementacji, jak i użytkowania samego systemu.
Zintegrowane systemy zarządzania ERP: modułowa budowa
Właściciele przedsiębiorstw decydujący się na wykorzystanie systemów ERP mogą wykorzystać je zarówno w całej organizacji, jak i w ściśle określonych działach czy procesach. Pozwala to rozwiązać w pierwszej kolejności najpoważniejsze problemy, z którymi spotyka się firma w codziennej pracy. Z drugiej strony umożliwia również dostosowanie tempa wdrożeń do aktualnie realizowanych obowiązków czy też nakładów inwestycyjnych. Najpopularniejsze systemy ERP można wykorzystać wobec tego np. tylko w celu realizacji konkretnych działań, takich jak obsługa finansowa czy księgowość, ale również objąć wszystkie segmenty, w tym także dział produkcyjny. Systemy ERP umożliwiają również koordynowanie pracy magazynu, korzystając z modułów WMS, czy EMS, wspierających działania produkcji i kontroli jakości.
Rozwiązania dedykowane
W niektórych przypadkach najlepsze efekty da wykorzystanie dedykowanych systemów ERP, stworzonych od podstaw z myślą o konkretnym podmiocie i jego potrzebach. Sprawdzi się to zarówno w specyficznych branżach, wymagających pełnego dostosowania oprogramowania do wymogów firmy, jak i w standardowych przedsiębiorstwach, poszukujących narzędzi umożliwiających uzyskanie pełnej efektywności i jeszcze lepsze kontrolowanie wykonywanych zadań. Większe możliwości daje wykorzystanie narzędzi Business Intelligence, ułatwiających pozyskiwanie i interpretację danych, a tym samym podejmowanie jeszcze lepszych decyzji strategicznych.