Kamica nerkowa występuje najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Najprościej rzecz ujmując są to zlepione kryształki mineralne znajdujące się w drogach moczowych. O ile małe kamienie mogą zostać bez większych problemów wydalone, tak większe zalegają w drogach moczowych tworząc złogi. Najczęściej obserwuje się kamienie moczanowe, fosforanowe oraz szczawianowe. Z czasem powodują uszkodzenia miąższu nerki, to prowadzi do zakażenia.
Objawy kamicy nerkowej
Jak objawia się kamica nerkowa? Zazwyczaj towarzyszy jej silny, ostry ból w okolicy lędźwiowej. Przeważnie wcześniej choroba w ogóle nie daje o sobie znać, bardzo często mogą towarzyszyć jej nudności, wzdęcia oraz wymioty. W tym wypadku w moczu zazwyczaj zauważalne są krwinki czerwone. Zanim trafimy do lekarza, można przyjąć tabletkę rozkurczową typu No-spa albo paracetamol, co uśmierza ból. Konieczne będzie wykonanie badania moczu oraz USG układu moczowego.
Jak sobie radzić z chorobą?
W przypadku kamicy nerkowej bardzo ważną kwestią jest dieta, musi być bogata w warzywa i owoce. Niezwykle istotne jest także picie dużej ilości wody, dzięki temu organizm szybciej się oczyści. Obecnie kamienie nerkowe są usuwane za pomocą litotrypsji, czyli kruszenia falami wstrząsowymi wytwarzanymi zewnątrzustrojowo. W bardzo ciężkich przypadkach konieczna może okazać się operacja. Czy można jakoś zapobiec powstawaniu kamieni w nerkach? Warto unikać produktów bogatych w szczawiany, fosforany , puryny i białko zwierzęce.