Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Tegoroczny Festiwal Dekonstrukcji Słowa został oznaczony numerem 9 i ¾ - i nie bez powodu nawiązuje do serii o Harrym Potterze. Już dziś o 17.00 w programie debata o fantastyce z udziałem m.in. znanego popularyzatora filozofii Tomasza Stawiszyńskiego. Ale, rzecz jasna, nie tylko wokół fantastyki będzie się obracała tegoroczna impreza. W kolejnych dniach do Częstochowy przyjadą też m.in. Paweł Smoleński, Aleksander Kaczorowski, ale także autor znakomitej prozy Paweł Sołtys, znany skądinąd jako Pablopavo.

Pierwsza edycja ,,Czytaj!” odbyła się 9 lat temu z inicjatywy kilku entuzjastów. Festiwal już od swojego zarania wykraczał poza formułę tradycyjnych spotkań literackich, uwzględniając w programie także warsztaty, koncerty, gry miejskie, wystawy czy działania o charakterze performatywnym. Tegoroczna edycja miała być jubileuszową, 10. – niestety, pierwotne zamierzenia organizatorów pokrzyżowała pandemia, więc okrągłą rocznicę – zapewne z wyjątkowymi atrakcjami – impreza będzie obchodziła w przyszłym roku. Ta odsłona ,,Czytaj!” została opatrzona numerem 9 i ¾ i choć nie jest to huczny jubileusz, propozycje nadchodzącego tygodnia wokół literatury nie ustępują niczym temu, do czego festiwal przyzwyczaił swoich gości przez ostatnie lata. Od poniedziałku do niedzieli włącznie czekają na nas rozmaite wydarzenia w różnych lokalizacjach. Trzeba się natomiast liczyć z ograniczoną obostrzeniami sanitarnymi liczbą miejsc w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy dla tłoku nie było żadnych przeciwwskazań…

I tak już dziś, 14 września, w programie m.in. o wciąż traktowanych nieco protekcjonalnie w niektórych literackich salonach książkach z gatunku fantastyki debatować będą filozof i eseista Tomasz Stawiszyński, Michał Centarowski z ,,Nowej Fantastyki” oraz wydawczyni Katarzyna Sienkiewicz-Kosik. Potem Jarosław Mikołajewski opowie o poetce, ale i nietuzinkowej postaci przedwojennej cyganerii Warszawy, czyli Zuzannie Ginczance. Oba te spotkania odbędą się w Browarze Czenstochovia przy ul. Korczaka 14. Potem – już w pubie Szafa Gra w ,,Alejach” –  zespół  ,,Szorstkie” zaprosi na koncert osnuty wokół słynnego, i bardzo wpływowego, albumu Lou Reeda ,,Metal Machine Music”.

A w kolejnych dniach czekają nas m.in. spotkanie z reportażystą Pawłem Smoleńskim, debata przedstawicielek trzech oficyn (Pauza, Czarne oraz Grupy Wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego) o realiach dzisiejszego rynku książki, spotkanie z Pawłem Sołtysem – który niektórym jest znany jako świetny tekściarz i wokalista Pablopavo, a innym – jako autor doskonałej prozy.  Potem w planach jest też ,,Slam Poetycki. Specjalna Edycja Turnieju Jednego Wiersza”, spotkanie z Jacentym Dędkiem – autorem dokumentalnego i nietypowego jak na III RP projektu ,,Portret prowincji”,  a także rozmowa z Dominiką Słowik – autorką ,,Zimowli”, która znalazła się w zestawieniu dwumiesięcznika ,,Książki” wśród 10 najważniejszych pozycji ubiegłego roku. Wymianie książek ponownie będzie towarzyszyła… wymiana roślin, bo takie połączenie bardzo spodobało się uczestniczkom i uczestnikom zeszłorocznego festiwalu.

Więcej szczegółów – w tym godziny wydarzeń czy limity miejsc w poszczególnych lokalizacjach –  na stronie http://www.festiwalczytaj.pl oraz na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/czytaj

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Częstochowy oraz ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19.  
 


Marcin Breczko