Na otwarcie wystawy online Muzeum Częstochowskie zaprasza na Facebooku 5 czerwca, o godz. 18.00. Już od 6 czerwca zdjęcia Stanisława Ignacego Witkiewicza będzie można oglądać na żywo w Galerii Dobrej Sztuki.
Wernisaż będzie miał wirtualny charakter z uwagi na ograniczoną liczbę zwiedzających, ale już od soboty, 6 czerwca, Galeria Dobrej Sztuki zaprasza do swojej siedziby przy al. NMP 47.
Zdjęcia Stanisława Ignacego Witkiewicza pochodzą z lat 1898 – 1913. Zostały wybrane z ponad 250 negatywów i pozytywów ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Będziemy mogli zobaczyć m.in., jak przed obiektywem wyglądał sam Witkacy, który z własną osobą poprzez fotografię eksperymentował – choćby w postaci dokumentowania sesji swojego ,,teatru mimicznego” w formie serii zdjęć. Większość z tego rodzaju prac pochodzi z lat 30., a wykonywał je jego przyjaciel Józef Głogowski, fotograf-amator z Zakopanego. Na kilkunastu innych zdjęciach Witkacy uwiecznił też swoją narzeczoną – Jadwigę Janczewską. Ich związek miał tragiczny finał – kobieta popełniła samobójstwo 21 lutego 1914, strzelając do siebie z broni należącej do Witkacego. Jej zdjęcia nie dokumentują wyłącznie twarzy czy postaci, ale i pewnego rodzaju dziwność sytuacji. Witkacego nie interesowała bowiem życiowa codzienność – stąd choćby szczególna uwaga skierowana na oczy, w których miała się ujawniać prawda o indywidualnym istnieniu.
Fotografie Witkacego na aukcjach pojawiają się rzadko, a kiedy to się dzieje – cieszą się sporym wzięciem. Np. 8 lat temu na aukcji w nowojorskim Sotheby’s „Przerażenie wariata” (z serii „miny” Józefa Głogowskiego) sprzedano za 10 tys. dolarów.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach we współpracy z Muzeum Tatrzańskim.
W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego ekspozycja potrwa do 6 września.
Stronę Muzeum Częstochowskiego można odwiedzić pod adresem https://www.muzeumczestochowa.pl/ , a na FB pod linkiem https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie
na podst. informacji Muzeum Częstochowskiego, Marcin Breczko