Jak zacząć streamować

Jeżeli zastanawiasz się nad nowymi treściami na swoim koncie na YouTube czy na Facebooku to może czas, żeby rozpocząć swoją przygodę z live streamingiem? Jest to świetny sposób na kontakt z widzami nie tylko na wyżej wymienionych portalach społecznościowych, ale i również na Instagramie czy Twitterze. Jak więc zacząć? Jaki musisz posiadać sprzęt? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym artykule.

Najczęstszym pytaniem, które zadają osoby chcące rozpocząć przygodę z streamingiem jest to o wymaganym sprzęcie. To pytanie pokrywa się również w przypadku tworzenia typowego wideo. Sprzęt jaki jest niezbędny do prowadzenia transmisji na żywo to – kamera, wideo, mikrofon, dobre oświetlenie oraz oprogramowanie.

Jaka kamera?

Szczerze mówiąc możemy podczas transmisji korzystać z kamery wbudowanej do naszego laptopa. Jednak jest to często rozwiązanie niepraktyczne, ponieważ nie możemy jej ustawić w dowolne miejsce, a ich jakość często nie jest powalająca. Warto więc zainwestować w dobrą kamerę. Osoby, które chcą jednak zaoszczędzić mogą skorzystać z obiektywu wbudowanego w smartfonie. Telefon jesteśmy w stanie postawić w dowolnym miejscu, jednak obraz oczywiście nie będzie perfekcyjny. Na początek jednak powinno się to sprawdzić. Może to być dobre rozwiązanie, kiedy mamy dobrą specyfikację telefonu. Przykładem mogą być liczni Youtuberzy, którzy swoje filmy nadal nagrywają za pomocą telefonu. Transmisję można z nich odpalić poprzez aplikacje mobilne. Rozwiązanie to sprawdza się więc bardzo dobrze podczas domowych streamingów.

Mikrofon

Jeżeli zaś chodzi o rejestrowanie dźwięku to tutaj sprawa się komplikuje. Nie warto korzystać z mikrofonów wbudowanych w laptopie czy w telefonie, ponieważ są to urządzenia pojemnościowe. Zwiastuje to zbieranie wszystkich dźwięków z otoczenia, co może negatywnie wpłynąć na naszą transmisję na żywo. Warto więc zainwestować w mikrofon zewnętrzny. Jeżeli będziemy rejestrować tylko nasz głos, tutaj przyda się z pewnością mikrofon krawatowy. Jest to małych rozmiarów mikrofon, który można podpiąć do koszuli czy bluzki. Dodatkowo jest to kierunkowy typ mikrofonu, co oznacza, że musimy go skierować w twarz mówiącego. Dzięki temu wyeliminujemy szumy z otoczenia. Najtańsze modele takich mikrofonów zaczynają się już od 20 złotych.

Światło

Bardzo ważnym elementem streamingu jest również światło. Ma to decydujące znaczenie w produkcjach wideo. Dobrze oświetlony plan wpływa ogromnie na jakość materiału wideo. Jeśli wideo zawiera dużo cieni, widz ocenia je gorzej. Jeśli planujesz mieć tylko jeden wąski plan, na którym masz być widoczny tylko ty, to warto skorzystać z małej lampki, która na pewno zrobi robotę. Lampa powinna być wyposażona w żarówki o temperaturze barwowej około 4500 K. Jest to barwa światła naturalnego, dzięki czemu widz może nie zauważyć, że plan jest sztucznie doświetlony. Obecnie popularne jest korzystanie z tak zwanych soft boxów. Są to lampy obszyte materiałem, dzięki czemu ich światło rozprasza się równomiernie. Im więcej lamp, tym lepiej dla nas. Na początek jednak warto skorzystać z tylko jednej lampy, aby sprawdzić, ile punktów świetlnych potrzebujemy.

Oprogramowanie

W przypadku transmisji na żywo bardzo ważne jest oprogramowanie. To ono pozwala nam na streamowanie swojego obrazu z komputera czy kamery. Istnieje w tym momencie sporo darmowych aplikacji, które pozwalają na różne rozwiązania. Jednym z popularniejszych programów jest OBS (Open Broadcast Software). YouTube poleca również innych 5 programów, które są darmowe, więc warto tam zajrzeć. Gdy już zdecydujemy się na dane oprogramowanie, warto dokładnie przejrzeć wszystkie opcje, aby być jak najbardziej zaznajomiony z programem.