Wina – przyglądamy się ich podziałom

W naszym kraju cały czas przybywa smakoszy wina. Przekonaliśmy się do niego i zaczęliśmy podawać je zarówno do obiadu jak i deseru. Bardzo często jest ono także towarzyszem podczas rozmów z przyjaciółmi czy znajomymi. Wzrasta także chęć poznania tego trunku lepiej. Chcemy wiedzieć czy charakteryzuje się dany rodzaj i do jakiego posiłku będzie pasował.

Wina – barwa i smak

To co pierwsze rzuca się w oczy przy wyborze wina to oczywiście jego barwa. Na sklepowych półkach możemy znaleźć trunki w najpopularniejszych kolorach, a mianowicie białe, różowe, a także czerwone. W lepszym sklepie, który ma większy asortyment spotkamy kolejne podziały. Otóż wina białe mogą mieć barwę jasnożółtą, zielonkawą, a także lekko brązową. Z kolei barwa różowa przechodzi przez różne tony aż do tej jasnoczerwonej. Winami czerwonymi natomiast nazywa się także te w barwach jasnoczerwonych i przechodzące w ciemnowiśniowy odcień. Kolor oczywiście wynika z tego jaki szczep winogron został zastosowany do produkcji trunku. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na jakość i smak wina. Skoro mowa o tym drugim to ten alkohol dzielimy na kategorie ze względu na zawartość cukru w jego objętości. Tak więc wyróżniamy wina wytrawne, w których zwartość cukru nie przekracza 1,5%, wina półwytrawne gdzie poziom cukru to 2-4%, półsłodkie o zawartości 4,5-7,5% cukru, słodkie 8-16%, a także te bardzo słodkie. W tych ostatnich zawartość cukru przekracza 16%.

Wina – do czego podać?

Specyfika wina daje wiele możliwości. Podziały, które możemy opisać wpływają na to do czego dane wino pasuje najbardziej. Tajniki sztuki doboru wina można poznać między innymi na organizowanych degustacjach np. przez https://zbawcy.pl/. W takim miejscu dowiemy się o podziale win na stołowe, deserowe, a także likierowe. Tymi pierwszymi określamy wina wytrawne i półsłodkie podawane do obiadów. Wina deserowe to oczywiście te półsłodkie i słodkie. Z kolei winami likierowymi określamy gatunki mocne i bardzo słodkie. Je również możemy podawać do posiłków.