Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

W dzisiejszych czasach warsztat mechaniczny nie musi nam się wcale kojarzyć z brudnym, niebezpiecznym miejscem pracy. Wręcz przeciwnie. W XXI wieku, w dobie Internetu i dobrej optymalizacji firmowej, i biznesowej, mamy do czynienia ze zgoła odmiennym obrazem. Warsztat mechaniczny jest miejscem pracy profesjonalistów, techników i inżynierów, którzy nie tylko znają się na swojej robocie, ale w dodatku jest ona przyjemna dzięki takim specjalistycznym narzędziom jak żuraw warsztatowy.

Od czego zacząć dobierając wyposażenie?

Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania. Każdy mechanik doskonale wie, iż warsztat, warsztatowi nierówny. Chociaż każdy potrzebuje tak podstawowych rzeczy jak szafa na narzędzia i rolki transportowe do maszyn, urządzeń i innych mebli, podobieństwa szybko się kończą. Warto ustalić z jakim rozmiarem pojazdów (a przez to części będziemy mieć do czynienia). Być może składać będziemy tylko pewne elementy, albo wykonywać jedynie naprawy. Możliwe natomiast, iż planujemy wyposażenie warsztatu koncernowego i przyjdzie nam przesunąć nawet karoserię. W grę wchodzi zatem udźwig i wytrzymałość wózków magazynowych jakie kupimy. Rozważenia wymagają sztaplarka, czyli wózek elektryczny. Wózki paletowe ręczne (znane jako paleciaki) charakteryzują się dużym udźwigiem, ale to ich elektryczne odpowiedniki będą najlepsze w kategorii.

Wyposażenie dobrego warsztatu mechanicznego

Wybór głównych narzędzi

Paleciak jest dobry zwłaszcza wtedy, gdy dostajemy palety towarów, jednak wózek paletowy można też wyposażyć w „dyżurną´paletę, na której będziemy wozić rzeczy niedające się łatwo złapać widełkami. Paleciak ręczny powinien starczyć w kwestii napraw i prostych złożeń. Czasami możemy zdecydować się na wózek paletowy z wagą, zwłaszcza jeśli mielibyśmy kupować oddzielną wagę do palet. Proste wózki ręczne czy wózek schodowy nie wystarczą jako główne narzędzie, nawet nie radząc sobie z co cięższymi dostawami części. W warsztacie mechanicznym częste zastosowanie znajdzie także wózek podnośnikowy albo całe podnośniki nożycowe. Oba urządzenia służą umieszczaniu rzeczy bez wysiłku na dużych wysokościach. Przydają się tutaj głównie w magazynowaniu, starych lub oczekujących części. Podnośnik nożycowy to zresztą również sprytny sposób by pracować na wysokości i jednocześnie na płaskim, stabilnym podłoży.

Wybór dodatkowych elementów

Warsztat mechaniczny nie obejdzie się często bez żurawia warsztatowego czy mniejszych wag. Warto zainwestować w segregatory części, dobrą szafkę narzędziową (najlepiej solidną, stalową) i dobre biurko, przynajmniej jedno. Stoły warsztatowe to całkiem oddzielne zagadnienie. W kwestii transportu dodatkową opcją jest wózek platformowy. Wózki platformowe to świetne narzędzie transportu wielu elementów. Poza tym zastąpią stół warsztatowy, gdybyśmy mieli mało miejsca, lub niższy budżet. Mogą też służyć jako bardzo wygodna, mobilna stacja pracy i majsterkowania. Dodatkowy wózek paleciak to też opcja warta rozważenia, zwłaszcza w większych zakładach, gdzie osób jest kilka. Wózek paletowy ręczny nie jest sam w sobie dużym wydatkiem, dlatego duża ilość wózków paletowych przy większej przestrzeni i zatrudnieniu może się szybko zwrócić jako inwestycja. Każdy warsztat powinien mieć również jeden wózek do beczek.