Depresja należy do tych zaburzeń psychicznych, które wymagają specjalistycznego leczenia. Człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z nią w pojedynkę. Jak więc rozpoznawać objawy i na czym polega jej leczenie?

Czym właściwie jest depresja?

Depresja należy do grupy zaburzeń, których objawy są skoncentrowane wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Mowa tu o utrzymującym się przez długi czas smutku, nerwowości, czy utracie zainteresowań i czerpania przyjemności z życia. Tego rodzaju obniżenia nastroju nie można mylić ze smutkiem. Ten bowiem jest naturalnym stanem emocjonalnym, który nie przeszkadza nam w odczuwaniu przyjemności czy podejmowaniu zwykłych aktywności. Szacuje się, że na świecie z powodu depresji cierpi nawet kilka procent populacji. Jeszcze większa część ludności doświadcza w swoim życiu chociaż raz epizodu depresyjnego. Pod tym terminem kryje się najczęściej dwutygodniowy stan, który objawia się obniżonym nastrojem, który nie jest zależny od dochodzących bodźców. W takim okresie odczuwalny jest spadek poczucia własnej wartości i brak energii do działania. Epizodowi depresyjnemu towarzyszą też zaburzenia snu i łaknienia. Mogą one pojawiać się w życiu.

Jak leczyć depresję?

Jak leczyć depresję – przydatne informacje?

Osoby cierpiące na depresję nie mogą pozostawać zdane na siebie. Potrzebują wsparcia najbliższych, którzy powinni zagwarantować opiekę psychiatryczną. O tym, jak leczyć depresję, wie najlepiej lekarz psychiatra. Kluczowe w tym wszystkim jest jak najszybsza wizyta i rozpoznanie. To z kolei opiera się na wywiadzie i badaniu stanu psychicznego pacjenta. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://psychiatrzy.pl/jaka-depresja/. Oprócz tego, psychiatra powinien zebrać informację na temat współistniejących chorób. Mogą one bowiem nasilać przebieg depresji. Dotyczy to chociażby przyjmowanych leków czy używek. Leczenie depresji odbywa się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych. Wyjątki stanowią sytuacje nasilonych myśli samobójczych czy ciężkich epizodów depresyjnych. Wówczas chorego czeka leczenie szpitalne.