Kable solarne przede wszystkim wykorzystuje się przy systemach fotowoltaicznych. Ich zamontowanie można podzielić na zintegrowane z siecią elektryczną – on-grid, oraz pracujące na sieć wydzieloną – off-grid.
Kabel solarny w systemie on-grid
Instalacja on-grid jest najpowszechniej stosowana i pozwala ona przede wszystkim na sprzedaż własnego prądu, który został wytworzony przy pomocy instalacji zestawu fotowoltaicznego. System ten składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zmieniającego prąd stały na zmienny, o napięciu sieciowym 230 V, częstotliwości 50 Hz), liczników produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń. Ta instalacja pozwala na spożytkowanie prądu produkowanego przez fotoogniwa, a także odsprzedaż jego nadwyżek do sieci. Kabel solarny w instalacji on-grid łączy panel solarny z inwerterem. Na panel solarny padają promienie słoneczne, a inwerter zamienia prąd stały w prąd zmienny. Warto wspomnieć, że instalacja systemu on-grid jest mniejsza niż w przypadku systemu, który nie należy do sieci elektroenergetycznej.
Kabel solarny w systemie off-grid
System off-grid to przeciwieństwo on-grid. Ten system nie jest uzależniony od sieci elektroenergetycznej i nie ma możliwości sprzedania swojego prądu. Wybierany jest przez osoby, które nie chcą być zależni od dostawców energii elektrycznej. W tym systemie akumulatory są najważniejsze i absolutnie niezbędne. Do takich akumulatorów kupuje się regulator ładowania, dzięki któremu akumulator nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu oraz zminimalizują się straty energii. Warto wspomnieć, że ta instalacja jest droższa od instalacji on-grid i nie ma możliwości odsprzedaży wytworzonego prądu. Kabel solarny montuje się tak samo jak w przypadku instalacji on-grid.
Przykładowe parametry kabla solarnego:
- Nominalne napięcie AC: U0/U 0.6/1.0 kV
- Max. napięcie DC: systemu PV 1.8 kV
- Max. dopuszczalne napięcie pracy AC: 0.7/1.2 kV przewodnik-ziemia/przewodnik-przewodnik
- Max. dopuszczalne napięcie pracy DC: 0.9/1.8 kV przewodnik-ziemia/przewodnik-przewodnik
- Test napięcia AC/DC: 6,5 kV/15 kV (czas trwania testu 5 min)
- Obciążalność prądowa: Według wymagań dla przewodów do systemów PV TÜV 2 PFG 1169/08.2007
Parametry termiczne
- Temperatura otoczenia: Od -40°C do +90°C (ruchome i stałe), zaprojektowane zgodnie z normą IEC 60216 stała temperatura 120°C = 20000 h, (2,3 roku), stała temperatura max. 90°C = 30 lat
- Temperatura zwarciowe: +250°C (maksymalnie 5s na przewodzie)
- Odporność na niskie temperatury : zimne zginanie i wydłużanie zgodnie z normą IEC 60216, wpływ zimna zgodnie z normą EN 50305
- Test wilgotności i ciepła: Zgodnie z normą EN 60068-2-78, 1000 godzin w temperaturze 90°C i wilgotności 85%
Według takich parametrów powinniśmy odszukać odpowiedni kabel solarny, który będzie odporny i skutecznie zadziała w naszym systemie fotowoltaicznym. Więcej informacji znajdziemy na specjalistycznych stronach internetowych, np. tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/29/okablowanie.html. Wybierając sprawdzonych producentów możemy być spokojni o każdą rzecz, w tym kabel solarny. Na instalacji fotowoltaicznej nie warto bowiem oszczędzać. Im lepsze podzespoły, tym dłuższa żywotność i sprawność całego układu.