Zaparowane szyby są zmorą każdego kierowcy – kto z nas nigdy nie musiał przecierać szyby lub czekać, aż po kilku minutach nawiewu para w końcu zniknie? Na dodatek jesienią i zimą jest to ryzykowne dla naszego akumulatora lub... portfela – za nieuzasadniony postój z uruchomionym silnikiem (a takim jest także czekanie, aż odparuje szyba) możemy otrzymać mandat. Dlatego warto zawczasu zadbać o to, by zabezpieczyć szyby przed parowaniem.

Dlaczego szyby są zaparowane?

Przyczyną pary na szybach jest wilgoć osadzająca się od wewnętrznej strony. W połączeniu z różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz pojazdu powoduje ona efekt parowania. Jeżeli wsiadamy do pojazdu, który stał na mrozie, para z naszego oddechu błyskawicznie osiądzie na szybach, zwłaszcza, jeżeli są brudne od wewnętrznej strony. Stary filtr kabinowy (lub jego brak) także znacząco wpływa na poziom zawilgocenia wnętrza pojazdu. Przetarcie szmatką często rozwiązuje problem na krótko. Bardzo ważne jest zadbanie o czystość szyb nie tylko od zewnątrz, ale i od środka, pomaga także odpowiednie ustawienie nawiewu i ogrzewania. Dodatkowo pomaga zadbanie o czysty filtr kabinowy, włączenie klimatyzacji (tak, także zimą!) i wymiana dywaników na gumowe. Co jednak zrobić, jeżeli to nie wystarczy?

Środek przeciw parowaniu szyb

Jest wiele sposobów, jak nie dopuścić do zaparowania szyb – niektórzy zalecają np. jazdę z uchylonymi oknami, jednak znacznie bardziej komfortowym sposobem będzie zastosowanie odpowiedniego środka przeciwko parowaniu szyb. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jazdą bez przeciągu i deszczu wpadającego bokiem. Taki środek przeciw parowaniu szyb docenią także motocykliści – można go stosować także do zabezpieczenia przed parowaniem kasku. Większość środków do czyszczenia szyb zabezpiecza je również przed parowaniem, jednak warto wzmocnić tę ochronę stosując odpowiedni środek przeciw parowaniu szyb. Zwróćmy przy tym uwagę, czy jest on dedykowany raczej na okres jesienno-zimowy, czy także na cieplejsze pory roku. Takie produkty są dostępne tutaj https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Wnetrze-samochodu_Przeciwko-parowaniu-szyb-442.html. Przed aplikacją środka przeciwko parowaniu szyb zawsze należy je wcześniej umyć – preparat przeciwko parowaniu nie zastąpi umycia szyb. Pamiętajmy także, że nawet przy zastosowaniu najlepszego środka szyby i tak mogą parować, jeżeli nie zadbamy o odpowiedni poziom wentylacji i wilgotności wewnątrz pojazdu.

Warto więc podejść do problemu kompleksowo – zlecić przegląd klimatyzacji, wymienić filtr kabinowy i wyeliminować elementy trzymające wilgoć, zadbać o czystość szyb, a wtedy skuteczność środka przeciwko parowaniu szyb będzie najlepsza.

Środek przeciw parowaniu szyb – czy warto go kupić?