Papierosy przez wielu uważane są za narkotyk. Zawarta w nich nikotyna odpowiada za wydzielanie dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Poza tym, przez swoje szkodliwe substancje, bardzo źle wpływa na ludzki organizm. Prowadzi do wielu schorzeń i chorób, które w swoich następstwach mogą prowadzić nawet do śmierci. Poza tym palenie szkodliwe jest również dla otoczenia. Berni palacze również są narażeni na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Do tego palenie tytoniu podczas ciąży może mieć bardzo złe konsekwencje na zdrowie dziecka. Jak bardzo palenie tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu?
Wpływ papierosów na zdrowie
Papierosy mają w sobie wiele szkodliwych związków rakotwórczych. Do najgroźniejszych zalicza się tlenki węgla, amoniak, substancje smoliste i cyjanowodór. Papierosy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, a lista ich szkodliwych następstw jest bardzo długa. Do groźniejszych zaliczamy jednak choroby płuc, układu sercowo-naczyniowego i zmiany nowotworowe.
Przy chorobach układu krążenia pojawić się mogą takie dolegliwości jak nadciśnienie, zawał, udar, miażdżyca czy tętniak. Do tego bardzo często pojawiają się choroby układu pokarmowego. Często występują wrzody dwunastnicy i żołądka. Nikotyna sprzyja wydzielaniu kwasów żołądkowych szczególnie wtedy, gdy dostarczamy ją do organizmu na czczo.
Pojawić się może również szereg innych schorzeń. Przyspieszeniu ulega rozwój osteoporozy. Dokuczać może zapalenie dziąseł, próchnica, zapalenie spojówek i wiele innych. Niezwykle często pojawiają się różne choroby układu oddechowego, choroby tarczycy. U mężczyzn pojawić się może impotencja, a u kobiet problemy z zajściem w ciąże i przyśpieszone nadejście menopauzy. W paleniu papierosów problem możesz mieć nawet z prawidłowym cyklem snu.
Niezwykle szkodliwe dla płodu okazuje się palenie papierosów podczas ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy tworzone zostają zalążki wszystkich narządów. Pojawić się mogą komplikacje podczas porodu, które mogą prowadzić nawet do urodzenia martwego dziecka. Dziecko rodzi się słabsze i podatne na wszelkie choroby wieku niemowlęcego. Poza tym dzieci te, w późniejszym wieku mogą mieć problemu z astmą, cukrzycą i wieloma innymi chorobami.
Działanie nikotyny
Nikotyna, w zależności od przyswajanych jej dawek, działa na organizm pobudzająco. Mitem jest więc fakt, że papierosy uspokajają. Jest to jedynie subiektywne przeświadczenie palaczy u których w momencie zapalenia papierosa wydziela się dopamina, czyli hormon szczęścia. Palenie przyspiesza akcję serca i stymuluje układ pokarmowy. Podnosi również ciśnienie tętnicze krwi. Osoby uzależnione od nikotyny często sięgają po papierosy w sytuacjach stresowych. Dlatego jeżeli zamierzasz rzucić ten zgubny nałóg to zdecydowanie powinieneś omijać takie sytuacje szerokim łukiem. W rzuceniu palenia mogą pomóc tabletki Nicorix.
Palenie papierosów nie ma pozytywnych następstw, a ryzyko zachorowania na poważne choroby zdecydowanie się zwiększa. Dlatego podejmij odpowiedzialną decyzję i postaraj się rzucić palenie jak najszybciej. Wspomagać się możesz różnymi środkami – dostępnymi w aptece bez recepty.