77 cudów stworzonych przez wycinankarki i wycinankarzy z całej Polski złoży się na wystawę, która otworzy się dla zwiedzających 30 października. Wycinanki będzie można podziwiać prawie do końca lutego, a potem ruszą w podróż po innych muzeach.  

,,Podróże wycinanek” to projekt, dzięki któremu z magazynowych zakamarków do muzealnych sal trafią zachwycające wytwory sprawności ludzkich rąk. Wycinanki powstały w ciągu piętnastu lat, a stworzona z nich ekspozycja będzie promować artystki i artystów wycinankarzy oraz ideę Konkursów Sztuki Ludowej, które już na stałe wpisały się w harmonogram działań Muzeum Częstochowskiego.

Co trzy lata Muzeum – dzięki konkursom – staje się ogólnopolskim centrum promocji sztuki ludowej. Pierwsze edycje skierowane były przede wszystkim do artystów zajmujących się tradycyjną sztuką ludową. Z czasem coraz mocniej i wyraźniej wyodrębniały się konkretne kategorie. Kilka ostatnich edycji skupiało się na wycinankach, zarówno w ich formie tradycyjnej, jak i inspirowanej. Ekspozycja ma podsumować ten okres. Organizatorzy chcą pokazać, co udało się dotychczas zgromadzić, a w przyszłości powrócić także do innych dziedzin ludowej twórczości.

W projekcie wzięło udział 31 wycinankarek i wycinankarzy z całej Polski. Wydarzeniu towarzyszą materiały edukacyjne – kostka Rubika z motywami wycinanek, gra pamięciowa oraz bogato ilustrowany katalog.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Częstochowskim do 26 lutego 2020 roku. Następnie ruszy w podróż po Polsce. Odwiedzi m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie oraz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Częstochowy.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronach:
www.podrozewycinanek.muzeumczestochowa.pl

www.facebook.com/podrozewycinanek