Ogrody zimowe są bardzo charakterystycznym budynkiem, który może być dobudowany do istniejącego już domu lub być częścią nowych budynków mieszkalnych. Jest to rozwiązanie często stosowane przez osoby, które dysponują dość sporą działką, która wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Ponadto ogród zimowy jest świetnym miejscem, gdzie niezależnie od warunków pogodowych możemy przyjemnie spędzać czas po ciężkim dniu w pracy i delektować się widokiem pobliskim pól czy lasów. Budowa ogrodów zimowych stanowi niemały wydatek, jednak korzyści, jakie płyną z takiej inwestycji mogą go zrekompensować.
Dlaczego warto mieć ogród zimowy?
Ogród zimowy jest bardzo specyficzną konstrukcją, która może niektórym nie przypaść do gustu. Jest to jednak doskonałe miejsce, w którym w każdej chwili możemy obserwować okoliczną przyrodę. Oranżeria jest również nie lada gratką dla miłośników hodowli roślinnych, ponieważ nieustannie przez cały rok możemy pielęgnować nasze rośliny, które w ogrodzie zimowym posiadają idealne warunki do rozwoju.
Ponadto przebywając w ogrodzie zimowym mamy wrażenie przebywania w samym sercu naszego ogródka nie wystawiając czubka nosa poza próg naszego domu. Tego typu konstrukcje przydają się w dużej mierze jesienią i zimą, kiedy aura za oknem potrafi być naprawdę nieprzyjemna. Letnią porą w każdej chwili możemy oczywiście otworzyć oranżerię w dowolny sposób, który nam odpowiada.
Ogród zimowy jest także dobrym pomysłem, jeżeli chcemy zwiększyć powierzchnię naszego domu. Niezależnie od specyfiki budynku możemy bez problemu jego wygląd zarówno do zewnętrznego stylu domu jak i wnętrza pomieszczenia. Ogrody zimowe mogą być częścią salonu czy korytarza lub być z nimi połączone.
Budowa ogrodu zimowego
Wzniesienie konstrukcji ogrodu zimowego jest dosyć skomplikowane i czasochłonne, dlatego warto zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy podejmą się tego zadania.
Do budowy samego szkieletu stosuje się najczęściej drewno, aluminium lub PCV. Belki drewniane, które swoją estetyką i ponadczasowością przewyższają sztuczne zamienniki, są częstym surowcem budulcowym jeśli chodzi o stabilne konstrukcje ogrodów zimowych. Drewno posiada jednak jedną istotną wadę, dzięki której odchodzi się od tego typu rozwiązań – wymaga cyklicznych konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto powierzchnia belek, pomimo warstwy impregnatu nie jest odporna na ciężkie warunki atmosferyczne jak intensywne opady deszczu czy długotrwałe działanie słońca.
Co raz częściej stosuje się profile aluminiowe, których podstawową zaletą jest odporność na różnego rodzaju zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo nie ulega korozji. Stabilna konstrukcja aluminiowa nie wymaga konserwacji, jak jest to w przypadku naturalnego drewna. Dodatkowym atutem aluminium jest bogate wzornictwo, dzięki czemu w ofertach producentów możemy znaleźć wiele kolorów i faktur profilów.
Rozwiązaniem pośrednim jest połączenie obu materiałów. Belki drewniane wspomagane przez aluminiowe profile zapewnią konstrukcji zewnętrzną ochronę przed szkodliwymi czynnikami, a w środku ogrodu zimowego można cieszyć się drewnianym wykończeniem konstrukcji.
Cała konstrukcja w etapie końcowym zostaje oszklona specjalnym rodzajem szkła, które możemy wybrać w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Ogrody zimowe w Warszawie
Oranżerie obecnie są bardzo częstym zjawiskiem w stolicy i jej okolicach. Szczególnie poza centrum miasta widoczne są szklane dobudówki, które wypełnione wyposażone są w zestawy wypoczynkowe czy egzotyczne rośliny, które tworzą niepowtarzalny klimat przez cały rok.