Średnia wieku aut w Polsce, to aż 15 lat! Oznacza to, że wcale nie trzeba wiele, aby spotkać się na drodze z jakąś awarią. Niektóre usterki są niegroźne i naprawimy je samemu, jednak w innych sytuacjach, będziemy już wymagać pomocy fachowca. Pojazd należy odstawić do mechanika, a to wymaga wezwania lawety i dość wysokich kosztów. Można jednak zastosować rozwiązanie alternatywne i pokusić się o holowanie.

Gdy wezwana musi zostać autolaweta Gliwice będą jednym z wielu miast, gdzie bez problemu ta do nas dojedzie. Wystarczy niewielka awaria, a już wymagane staje się holowanie pojazdu przynajmniej do pobliskiego serwisu, na parking, bądź też pod dom, gdzie zdiagnozujemy co jest przyczyną awarii. Należy jednak dobrze wiedzieć, jak holować auto.

Co będzie konieczne do holowania?

Holowanie w Gliwicach nie może mieć miejsca, jeśli nie będziemy posiadać kilku istotnych elementów. W wypadku osobowych aut, o masie nieprzekraczającej 3,5 t, odpowiednia będzie syntetyczna lina, której długość wynosi 4-6 metrów. Linę tego typu, dostaniemy praktycznie na każdej stacji benzynowej, a dodatkowo – wcale nie będzie wiązało się to z dużym wydatkiem.

Konieczne będzie też posiadanie trójkąta ostrzegawczego, a ten jest bardzo istotną częścią wyposażenia wszystkich pojazdów. Bardzo często o nim zapominamy, stąd warto przekonać się, czy aby na pewno jest on zawsze w samochodzie, bo jeśli nie – niezwłocznie się w niego zaopatrzmy. Nie jest to nic drogiego, a pozwoli nam uniknąć nie tylko mandatu, ale też zagrożenia na drodze. Warto też posiadać kable rozruchowe, gdyż okażą się one nieocenione, kiedy rozładuje się akumulator. Konieczne będzie wtedy jego naładowanie by móc w ogóle włączyć światła.

W kwestii przygotowania pojazdu…

Jeżeli posiadamy już pełne wyposażenie, można przejść do przygotowania uszkodzonego auta. Z tyłu, z lewej strony powinniśmy umieścić trójkąt ostrzegawczy, a w wypadku słabej widoczności lub nocnych warunków, musimy też włączyć światła pozycyjne. Niezwykle ważnie jest to, aby pod żadnym pozorem nie włączać świateł awaryjnych w czasie holowania.

Trzeba solidnie przymocować linę by się nie odczepiła. Wykorzystajmy zaczepy, które powinny być zespolone z liną, ponieważ będą one dobrze zabezpieczone. Zabrania się przyczepiania liny do wahaczy i zderzaków. Możliwością będzie jedynie hak lub uszy holownicze. W nowszych autach, spotkamy się z wkręcanymi uchwytami do przygotowanych do tego miejsc, które niekiedy będą zasłonięte zaślepką.

Jazda holowanym autem

W czasie autoholowania w Gliwicach, wymaga się odpowiedniego skupienia od obydwu kierowców. Pojazd holowany, powinien być prowadzony przez doświadczonego kierowcę. To ważne, ponieważ kiedy w holowaniu uczestniczy się po raz pierwszy, łatwo dopuścić się różnych błędów, a towarzyszący temu stres i brak doświadczenia, będzie utrudniał dodatkowo.

Lina, zawsze musi być napięta. Jest to szczególnie istotne, kiedy dochodzi do ruszania, ponieważ bardzo gwałtowne pociągnięcia, mogą spowodować liczne uszkodzenia. Przy zmianie pasów ruchu, konieczne jest sygnalizowanie tego ze strony obydwu pojazdów. Jeśli droga posiada więcej niż jeden pas ruchu w tą samą stronę, wymaga się jazdy prawym pasem. Pojazd holowany powinien mocnej dohamowywać niż holujący, aby nie doszło do rozluźnienia liny.

Ustalmy też między sobą znak ostrzegawczy, w razie konieczności rychłego hamowania. Najlepiej rezygnować z jazdy głównymi drogami, które cechują się sporym natężeniem ruchu. Dzięki temu, unikniemy częstego hamowania i zatrzymywania się. Dokładnie obserwujmy też przejścia dla pieszych, ponieważ Ci mogą być nieświadomi tego, że dokonujemy holowania i mogą wejść między dwa pojazdy. Co więcej, posiadają samochód z automatyczną skrzynią biegów, nie będziemy mogli być holowani, ponieważ zachodzi wówczas ryzyko wielu awarii.

Autolaweta w Gliwicach, czy jednak holowanie? – Na co zwrócić uwagę?