Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Zdrowe kosmetyki to kosmetyki, w których składzie występuje znaczna przewaga naturalnych składników. Naturalne kosmetyki stały się bardzo popularne – nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wiele osób stosujących kosmetyki rozumie, że mają one ogromny wpływ na nasz wygląd, samopoczucie i na zdrowie. A jak rozpoznać, że kosmetyki naprawdę są naturalne? O tym w poniższym artykule.

Czym jest kosmetyk naturalny?

Kosmetyki naturalne, a więc zdrowe kosmetyki to takie, w których znacznie ograniczone jest stosowanie substancji, które w jakikolwiek sposób mogą szkodzić zdrowiu. Najlepiej, aby sztuczne substancje zostały zupełnie wyeliminowane z kosmetyków naturalnych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładem są np. substancje konserwujące, bez których, w niektórych kosmetykach, mógłby pojawiać się grzyb lub pleśń. Jednak, przyjmuje się, że naprawdę dobre kosmetyki to takie, w których ponad 90% to substancje naturalne. Ale to nie jedyny warunek, który musi spełnić kosmetyk, aby został uznany za naturalny i zdrowy. Otóż, kosmetyk naturalny nie powinien być testowany na zwierzętach. Niektóre, najlepsze firmy, produkujące kosmetyki zdrowe, zapewniają również, że nawet żadne z wykorzystywanych przez nich substancji i składników, nie były testowane na zwierzakach. Wybierając takie produkty, a więc pozbawione niebezpiecznych substancji i nie testowane na zwierzętach, można mieć pewność, że nie zaszkodziły żadnym istotom żyjącym na Ziemi, a dodatkowo mogą nam pomóc!

Uwaga! Dobre i bezpieczne kosmetyki powinny zawierać surowce roślinne pochodzące ze sprawdzonych upraw. Często są to uprawy certyfikowane.

Zdrowe kosmetyki i ich skład

Zanim napiszemy, co powinno się znajdować w kosmetyku naturalnym, a czego absolutnie nie powinno w nim być, warto zaznaczyć, że na dobrych kosmetykach naturalnych zawsze znajdują się czytelne etykiety ze składem. Na wielu kosmetykach konwencjonalnych, nie ma informacji po polsku o składzie. W zdrowych polskich kosmetykach tej informacji nigdy nie brakuje!

Tym składnikom mówimy stanowcze NIE!

Zdrowe kosmetyki nie zawierają syntetycznych składników, które negatywnie wpływają na organizm. Przede wszystkim, w zdrowych kosmetykach nie powinno pochodnych oczyszczonej ropy naftowej, a także dioksanu i glikoli. Substancje te alergizują, powodują wysypki, przesuszenie skóry, mają negatywny wpływ na naturalna barierę lipidową i często tylko pozornie odżywiają skórę poprzez wrażenie miękkości. Parafina, a także chemiczne filtry UV, syntetyczne zapachy i syntetyczne barwniki również nie są mile widziane w zdrowych kosmetykach. Bez względu na to, czy szukamy zdrowego szamponu do włosów, żelu pod prysznic, czy zdrowych kosmetyków dla dzieci, należy sprawdzać na etykietach, czy w składzie nie znajdują się substancje szkodliwe.

Na te składniki się zgadzamy!

Składniki naturalne są jak najbardziej pożądane w zdrowych kosmetykach. Jeżeli w ich składzie znajdują się oleje roślinne, a więc np. oliwa z oliwek, olejki z lawendy, olejek argonowy czy olej z pestek winogron, możemy być spokojni. Innymi pożądanymi składnikami są wyciągi z roślin i ekstrakty z roślin, do których zalicza się np. ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ze skórki granatu, czy z komórek macierzystych jabłka. W dobrych i zdrowych kosmetykach mogą znaleźć się także oleje eteryczne z najróżniejszych roślin, drzew, owoców, np. z drzewa sandałowego, z mandarynki, lawendy i wielu, wielu innych.

Jest całe mnóstwo naturalnych składników, które świetnie sprawdzają się w kosmetologii sprawiając, że nasze ciało prezentuje się pięknie, a organizm nie jest zatruwany. Warto sięgać po najlepsze kosmetyki, wybierając produkty polskich producentów!

Zdrowe kosmetyki – jak je rozpoznać?