Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Klamka antypaniczna

Regulacje prawne, są wyjątkowo wymagające dla właścicieli nieruchomości. Muszą oni dostosować się do ogólnych wytycznych i zaleceń prawa budowlanego, już na etapie projektowania. Później nie jest łatwiej, zwłaszcza w przypadku lokali użytkowych, które są udostępniane do użytku publicznego. Muszą one spełniać szereg restrykcyjnych kryteriów, dotyczących przepisów bezpieczeństwa. Z tego też wynika konieczność montowania specjalistycznych akcesoriów, takich jak klamka antypaniczna.

Klamki antypaniczne i przepisy

Przepisy polskiego prawa dokładnie precyzują, jakie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, muszą spełniać zarządcy lokali użytkowych. Obowiązuje to wszystkie lokale publiczne, takie jak sklepy, hale, czy stadiony. Restrykcyjne normy, muszą spełniać wszystkie budynki użytkowane komercyjnie, w których występuje ryzyko wystąpienia wypadku, pożaru, lub katastrofy budowlanej.

Na rynku powstało wiele firm, które wyspecjalizowały się w dostosowywaniu budynków do wymogów prawa. Warto skorzystać z ich usług, gdyż samodzielne dobranie odpowiednich akcesoriów służących do poprawy bezpieczeństwa, jest bardzo trudne.

Jednym z podstawowych zadań właściciela lokalu publicznego, jest odpowiednie oznakowanie drogi ewakuacyjnej. Powinna ona być widoczna na pierwszy rzut oka, z dowolnego miejsca pomieszczenia. Na końcu drogi ewakuacyjnej, powinny znajdować się odpowiednio skonstruowane drzwi, które umożliwią sprawne i bezproblemowe wydostanie się na zewnątrz. Służą do tego specjalistyczne akcesoria do drzwi, takie jak klamka antypaniczna i specjalne zamki.

Klamka antypaniczna

Klamka antypaniczna, oraz inne akcesoria tego typu, muszą spełniać restrykcyjne normy prawne. Obowiązującą normą jest PN-EN 1125, która opisuje, w jaki sposób powinny funkcjonować przyrządy związane z bezpieczeństwem.

Wiele osób, które nie zgłębiają na co dzień zagadnień BHP, zadaje pytanie: co to jest klamka antypaniczna? Jest to specjalnie skonstruowana klamka, która umożliwia łatwe i intuicyjne otworzenie drzwi. Założenia techniczne jej budowy, polegają na tym, żeby nawet osoba będąca w dużym szoku, który został wywołany koniecznością nagłej ucieczki, nie miała problemu z otworzeniem drzwi. Takie klamki mają specyficzną konstrukcję. Na ogół, są dużo większe niż standardowe klamki, a do skutecznego otworzenia drzwi wymagana jest minimalna ilość siły.

Klamka antypaniczna jest stosowana pomieszczeniach, które ze względów bezpieczeństwa, powinny być zawsze otwarte. Jednak w praktyce, takie wyjścia służą jedynie awaryjnym zastosowaniom, więc na co dzień, powinny być jednocześnie zamknięte od zewnątrz, aby uniemożliwić dostanie się do lokalu osobom przypadkowym, ale mimo wszystko umożliwiać wydostanie się na zewnątrz. Klamki antypaniczne to umożliwiają.

Montaż klamki antypanicznej

Do zamontowania klamki antypanicznej w drzwiach, należy zastosować specjalistyczne okucia. W ramach alternatywy, można zdecydować się na zamontowanie kompletu antypanicznego, jakim są klamki, razem z dźwigniami antypanicznymi.

Dźwignie antypaniczne, powinny również spełniać normy bezpieczeństwa i być zintegrowane z certyfikowanymi zamkami.

Przepisy prawa

Montaż takich akcesoriów jak klamka antypaniczna, jest związany z przepisami. W przypadku nie dostosowania się do nich, właściciel lokalu naraża się na poważne konsekwencje. Gdyby zdarzył się wypadek, a okazałoby się, że drzwi ewakuacyjne nie miały odpowiednich akcesoriów antypanicznych, zarządca lokalu mógłby ponieść odpowiedzialność karną, za dopuszczenie do takiej sytuacji. W najgorszym razie, skończyłoby się to wysokim mandatem.