Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Ekstrakcja, czyli usuwanie zębów to zabieg, który może mieć różne wskazania. Gdy należy go wykonać, może okazać się, że konieczna będzie pomoc chirurga stomatologa.

Poważna próchnica, zatrzymanie zęba, naciskanie na inne, okoliczne zęby, nadmierne stłoczenia, infekcja wywołująca duży ból, wskazania protetyczne – zakładanie mostów, koron – to tylko niektóre przypadki, gdy konieczne może być usunięcie zęba.

W takiej sytuacji konieczna może być chirurgia stomatologiczna Katowice to jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z tego rodzaju zabiegów.

Jaki są wskazania do chirurgicznego usuwania zębów? Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg? Jak wybrać dobrego chirurga stomatologa w Katowicach, który będzie mógł go wykonać?

Chirurgia stomatologiczna Katowice – wskazania do chirurgicznej ekstrakcji zębów

Wizyta w gabinecie stomatologicznym w Katowicach oferującym zabiegi chirurgii stomatologicznej może być konieczna w szeregu przypadków. Główne wskazania to:

 • zęby zatrzymane – wykształcone, ale niewidoczne w jamie ustnej
 • stłoczenie zębów w łuku
 • mocno zakrzywione korzenie zębowe
 • resekcja wierzchołków korzeni zęba
 • mocno zniszczony przez próchnicę ząb
 • poważne choroby przyzębia
 • silne stany zapalne

Jeżeli istnieje możliwość wyleczenia zęba, wtedy chirurg stomatolog w Katowicach lub w innych miastach najpierw zaleci odpowiednie leczenie. Chirurgiczne usuwanie zębów jest ostatecznością.

W ramach chirurgii stomatologicznej wyodrębniona jest także chirurgia gnatyczna. Pod tym terminem znajduje się leczenie zabiegowe wrodzonych wad zgryzu, które powstają wskutek różnic rozwojowych w twarzoczaszce. Zabiegi tego rodzaju pozwalają na poprawę rysów twarzy pacjenta i również mogą wymagać usunięcia zębów oraz leczenia ortodontycznego.

Chirurgia stomatologiczna Katowice. Chirurgiczne usuwanie zębów – wskazania i przebieg zabiegu

Chirurgia stomatologiczna Katowice – na czym polega zabieg chirurgicznego usuwania zębów?

Zabieg chirurgicznego usuwania zębów jest wieloetapowy, ale najczęściej odbywa się w ciągu jednej wizyty w gabinecie chirurga stomatologicznego w Katowicach. Rozpoczyna się od konsultacji z pacjentem, a kończy na odpowiednim zaszyciu rany po ekstrakcji oraz na przekazaniu pacjentowi zaleceń pooperacyjnych.

Ekstrakcje wykonuje się pod znieczuleniem, dlatego też pacjent nie musi obawiać się o dolegliwości bólowe. Znieczulenie może być także wykonane nowoczesnym aparatem The Wand, który precyzyjnie aplikuje środek znieczulający. Wybrane kliniki stomatologiczne w Katowicach oferują także zabiegi pod narkozą.

Ekstrakcja zęba metodą chirurgiczną polega na wykonaniu odpowiednich nacięć dziąseł przez stomatologa, a następnie na usunięciu zęba z użyciem specjalnych narzędzi. Po skończonym zabiegu chirurg oczyszcza ranę i zaszywa ją.

Pacjent może być także poproszony o wykonanie zdjęć RTG zębów i przyniesienie ich do gabinetu.

Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania zębów:

 • szczękościsk
 • cukrzyca
 • nadczynność tarczycy
 • choroby serca
 • nadciśnienie
 • aktywna opryszczka

Jeżeli istnieją wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba, pacjent powinien skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Chirurgia stomatologiczna Katowice – gdzie wykonać zabieg chirurgicznego usuwania zębów?

Jeśli do wyszukiwarki internetowej wpiszemy słowa typu „chirurg stomatolog katowice”, możemy natychmiast zapoznać się z adresami gabinetów oraz klinik stomatologicznych, które zapewniają usługi w tym właśnie zakresie.

Pacjenci decydują się przede wszystkim na zabiegi prywatne, ponieważ mają wtedy pewność obsługi na najwyższym poziomie.

Wybrane zabiegi chirurgiczne wykonuje się również w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, na przykład takie jak chirurgia szczękowa Katowice ostry dyżur oraz zabiegi planowane.