Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Specjalne baterie grzewcze i ocieplacze, mogą w bardzo miarodajny sposób pomóc nurkowi, aby ten zachował należyty komfort termiczny. Ponadto, wydłużają czas, w którym możliwe jest przebywania pod wodą. Sprawiają nie tylko to, że nurkowanie jest przyjemniejsze, ale też co ważne – o wiele bezpieczniejsze.

Jak wiadomo, działanie wody sprawia, że odbiera ona ciepło o wiele szybciej niż powietrze. Zaburzenia termiczne, mogą powodować różne zagrożenia dla nurka, dlatego rozwój techniki przyczynił się do tego, że producenci zaczęli oferować różnego rodzaju sprzęt, który pozwoli zachować odpowiedni komfort cieplny pod wodą. Jednym z takich urządzeń jest chociażby bateria grzewcza.

Ocieplacze

Ci, którzy nurkują w polskich i europejskich wodach, doskonale wiedzą jak ważny jest komfort cieplny, dlatego tak często wykorzystywany jest przez nich suchy skafander zamiast pianek, które sprawdzą się w wodach ciepłych. Sam skafander nie zawsze jednak wystarczy, a wtedy zachodzi konieczność zastosowania ocieplacza. Takie produkty jak Santi ocieplacz sprawią, że termika będzie mogła być zachowana na odpowiednim poziomie, a dodatkowo nie będzie on w żaden sposób ograniczał nurka, czy powodował jakikolwiek dyskomfort.

Bateria grzewcza i inne rozwiązania – odpowiednia temperatura ciała nurka pod wodą

Aktualnie, wielu producentów zajmuje się szyciem ocieplaczy na wymiar. Grubość i wypełnienie materiału może wybrać zamawiający. Warto wcześniej dokładnie określić, w jakich warunkach będzie on stosowany. Różne gramatury materiału, warunkują bowiem możliwość schodzenia pod wodę o konkretnych temperaturach. To, jak gruby będzie materiał może wpłynąć na mobilność, a im większa gramatura, tym i ocieplacz będzie grubszy.

Termiczna bielizna

Należy pamiętać, że ocieplacz to nie jedyna warstwa, która ma odpowiadać za odizolowanie ciała. Bezpośrednio przy skórze nurka, powinna znajdować się bielizna termiczna. Na szczęście, istnieje bardzo szeroki wybór odzieży tego typu – jest ona stosowana w bardzo wielu sportowych dyscyplinach. W wypadku nurkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie taka bielizna, która sprawi, że wilgoć zostanie utrzymana jak najdalej od ciała, aby nie doszło do wychłodzenia. We wszelkich zimnych wodach, poniżej określonych głębokości zawsze spotkamy się ze stałą temperaturą, która wynosi około 4 stopnie Celsjusza. Oznacza to, że niezbędna będzie taka odzież, która umożliwi zachowanie należytej termiki bez względu na wysokość temperatury panującej na powierzchni. Warto odnotować, że bielizna przeznaczona do nurkowania ma określony podział. Nie jest to klasyczne wyróżnienie odzieży zimowej i letniej, a z przeznaczaniem do wód zimnych oraz ciepłych.

System grzewczy

Kiedy nurek znajduje się pod wodą, najważniejsze jest dla niego, aby zapobiec wychłodzenia ciała i dłoni. Odpowiednio ogrzana klatka piersiowa powoduje, że chłód na pozostałych częściach ciała, odczuwany jest zdecydowanie później. Jeżeli dana osoba schodzi pod wodę na wiele godzin, powinna zastanowić się nad kupnem ogrzewania. Dzięki, nim możliwa jest regulacja temperatury grzania. Systemy, najczęściej są zintegrowane z zewnętrznym zasobnikiem, czyli baterią, która pełni też rolę zasilacza do światła.

Na komfort cieplny, w znacznym stopniu może już wpłynąć kamizelka grzewcza. Przydać mogą się też odpowiednio ogrzewane rękawice, z uwagi na to, że to dłonie często marzną jako pierwsze. Zachodzi wtedy niebezpieczeństwo utraty mobilności i możliwości obsługi wszelkiego sprzętu.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się ocieplacze grzewcze, mogą ogrzewać jednocześnie korpus i kończyny nurkującego. Warto jednak pamiętać, że w wypadku takiego zakupu będzie wymagane zaopatrzenie się w baterię, która ma większą pojemność, niżeli ta do rękawic i kamizelki. Nie da się ukryć, że jest to dość drogie rozwiązanie, natomiast w wielu przypadkach wręcz konieczne. Niezwykle istotne jest to, aby przed każdym zejściem pod wodę, dokładnie sprawdzić stan naładowania baterii i mieć na uwadze to, że odzież grzewczą, powinno nakładać się pod ocieplacz nurkowy, a za razem na termiczną bieliznę.