Co ciekawe, ze szklanymi drzwiami można spotkać się nie tylko w biurach, ale też coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Znacznie poprawiają doświetlenie pomieszczenia, ergonomię przestrzeni, a przede wszystkim są eleganckim elementem aranżacji pomieszczenia. Ze względu na to, że często montowane są jako skrzydło drzwiowe, można wybierać między taflą matową, przezierną, kolorową, a także z nadrukiem.

Okucia do drzwi szklanych, którymi bez wątpienia są różnego rodzaju uchwyty, zamki i zawiasy, mają spory wpływ na funkcjonalność całej konstrukcji, a dodatkowo poprawiają ich wygląd. To, jakie akcesoria powinny zostać wykorzystane, w głównej mierze zależy od miejsca montażu oraz sposobu użytkowania.

Okucia do drzwi szklanych – zawiasy, zabezpieczenia, uchwyty

Typy zawiasów

Głównym warunkiem tego, jakie zawiasy powinny być zastosowane jest z pewnością ciężar i grubość szklanej tafli, którą będą musiały utrzymać. Zazwyczaj stosuje się dwa zawiasy do drzwi szklanych, natomiast niekiedy, ze względu większą wagę drzwi, może zaistnieć potrzeba wykorzystania trzeciego zawiasu.

Istotne jest też to, aby postępować zgodnie z instrukcjami konkretnych okuć i nie przekraczać maksymalnej grubości tafli. W przeciwnym razie, szkło nie zostanie utrzymane przez zawias i cała tafla będzie mogła się wysunąć. Możliwy jest wybór zawiasów, które posiadają widoczną płytkę montażową, lub też zamaskowaną. Istnieje natomiast jeszcze jedna opcja, czyli zastosowanie zawiasów strop-podłoga, jak sama nazwa wskazuje – montowane na górnej i dolnej krawędzi szkła.

Decydując się na zawiasy standardowe, należy w głównej mierze spoglądać na aspekty estetyczne. Jako, że najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium, można je spotkać w wariantach z połyskiem lub w satynie. W obydwóch przypadkach, mamy do czynienia z bardzo uniwersalnymi rozwiązaniami, które powinny sprawdzić się w każdej aranżacji. Co ważne, ich kształt w żaden sposób nie wpływa na ich wytrzymałość.

Odpowiednie zabezpieczenie

Okucia do drzwi to nie tylko zawiasy, ale też solidny zamek. Jego rodzaj będzie warunkować miejsce zastosowania szklanej tafli oraz jej wielkość. W wypadku domu lub mieszkania, sprawdzi się rozwiązanie standardowe – pozioma klamka i zamek z otworem na wkładkę. Istnieje także możliwość montażu zamków łazienkowych, które mogą też z powodzeniem być stosowane w biurach. Ich główna zaleta, to przede wszystkim funkcjonalność, uniwersalny design i mały rozmiar.

Mimo tego, że poziome zamki też zakłada się w biurach, częściej jednak stawia się tam na pionowe modele z przeciwkasetą. Alternatywą są dla nich są narożne oraz dolne zamki. Montuje się je przy dolnej krawędzi szkła, dlatego doskonale sprawdzają się w galeriach handlowych i biurach, w formie dodatkowego zabezpieczenia wejścia. Jako, że są raczej małych rozmiarów, nie przykuwają wzroku i w pełni eksponują szkło.

Wygodne uchwyty

Oprócz zawiasów i zamków, szklane drzwi wymagają także zastosowania odpowiednich, komfortowych w użytkowaniu uchwytów. Jeżeli mamy do czynienia ze skrzydłami drzwiowymi o bardzo dużej wielkości, potrzebne będzie zamontowanie uchwytów, które posiadają sporą średnicę, co pozwoli na komfortowe otwieranie drzwi, bez zbędnego, nadmiernego używania siły. Jeżeli mowa o zastosowaniu w biurach użyteczności publicznej, najlepiej sprawdzą się uchwyty pionowe, wraz z wbudowanym do podłogi zamkiem ryglowym. Jego budowa sprawia, że może on być całkowicie niewidoczny, przy jednocześnie skutecznym zabezpieczeniu wejścia.

Zauważalna jest pewna tendencja wzrostu popularności rozwiązania, jakim są przesuwne systemy z jednym panelem ruchowym. Szczególnie odnotowuje się to w budynkach mieszkalnych, gdzie stają się one alternatywą dla standardowych drzwi. W tym wypadku, najlepiej sprawdzają się małe, płaskie uchwyty, dzięki którym tafla może być płynnie przesuwana. Wybierać można między modelami przelotowymi, a nieprzelotowymi i między okrągłymi, a prostokątnymi. Pozwoli to idealnie dostosować uchwyt, do estetyki panującej we wnętrzu.