Zarówno kilka ubytków jak i całkowite bezzębie może być powodem do zastosowania protezy zębowej. W wielu przypadkach sztuczne zęby stają się koniecznością. Zanim dokona się wyboru protezy, warto wiedzieć jakie są możliwości protetyki na Żoliborzu i w każdym innym miejscu. Istnieją różne opcje wyboru i rodzaje protez, które sprawdzą się w konkretnych przypadkach.

Dzięki nowoczesnej technologii, protezy zębowe są niemal identyczne jak naturalne zęby. Wszelkie braki zębowe powinny zostać uzupełnione, ponieważ w wyniku tego może dochodzić do różnych zaburzeń. Oprócz wad wymowy, niepełny zgryz może także spowodować problemy z trawieniem, ponieważ utrudnione staje się rozdrabnianie pokarmu.

Uzupełnienie stałe

Najpopularniejszym uzupełnieniem są wkłady koronowe. Odtwarzają one część koronową i czasami zastępują też plombę. O kolor i kształt zęba dbają licówki. Przyklejane do zewnętrznej powierzchni zęba są rodzajem stałej protezy. Istnieje także proteza mocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym lub oszlifowanym zębie.

Typem protezy stałej jest też most protetyczny. Może on uzupełnić brak jednego bądź kilku zębów. Filarami mostu są wtedy własne zęby. Coraz częściej, ostatnimi czasy wykonuje się mosty, które opierają się jednak na implantach. Są drogie, natomiast dają możliwość uzupełnienia braku większej liczby zębów.

Protezy zębowe ruchome

Protezy zębowe podzielić można też na częściowe i całkowite. Jeżeli ubytki obejmują kilka zębów, istnieje możliwość wykonania częściowej protezy, szkieletowej bądź też nakładowej.

Protezy szkieletowe z reguły powinny opierać się na własnych zębach. Są stabilne i łatwe w utrzymywaniu higieny. Nie narażają użytkownika na choroby przyzębia oraz posiadają wytrzymałą i delikatną konstrukcję. Bardzo łatwo jest się do niej przyzwyczaić. Mocowane są na metalowych klamrach, albo też na niewidoczne zatrzaski. Jest to droższe rozwiązanie, ponieważ wymaga założenia koron na własne zęby.

Kolejny rodzaj to protezy nakładowe, które opierają się o korzenie własnych zębów. Stosuje się je, kiedy pacjent posiada resztkowe uzębienie. Są instalowane za pomocą zatrzasków, które stabilizują ruchomą protezę imitującą łuk zębowy.

Protezy nakładowe i szkieletowe są bardzo stabilne. Pozwalają na wykorzystanie własnych zębów i korzeni pacjenta. Dzięki temu, powstające podczas żucia siły rozkładają się jak u naturalnego uzębienia.

Protezy ruchome całkowite

W wypadku kiedy pacjent nie posiada ani jednego zęba, stosuje się protezę akrylową całkowitą, nazywaną też sztuczną szczęką. Na początku powoduje ona pewien dyskomfort podczas jedzenia i mówienia. Mogą też wystąpić problemy z jej stabilnością, często dochodzi do jej przemieszczania się i ocierania o podniebienie i dziąsła. Rekomenduje się w takiej sytuacji zakupienie kremu, który pomaga umocować protezę. Dodatkowo pomoże on wyeliminować drobinki jedzenia pod protezą.

Przyzwyczajenie się do takiej protezy wymaga nieco więcej cierpliwości. Codzienne użytkowanie pomoże w jej odpowiednim ułożeniu. Proteza może z czasem osiadać, w związku z tym należy się regularnie umawiać na wizyty do protetyka na Żoliborzu czy gdziekolwiek indziej, w okolicach miejsca swojego zamieszkania. Specjalista pomoże też ustalić odpowiedni moment, kiedy proteza powinna zostać wymieniona.

Nowym rozwiązaniem jest całkowita proteza, ruchoma lub stała – stabilizowana na implantach. Potrzebne są przynajmniej dwa implanty, by móc zainstalować w żuchwie protezę ruchomą. Natomiast do protezy ruchomej w szczęce, wymagane są już cztery implanty. Dzięki specjalnym łącznikom do implantów mocuje się protezę. Istnieje też możliwość zamocowania protezy całkowitej na stałe, aczkolwiek wymaga to wszczepienia czterech implantów w szczęce i aż sześciu w żuchwie. Zaletą tego rodzaju protezy jest zdecydowanie to, że umożliwia ona spożywanie nawet bardzo twardych pokarmów. Dodatkowo, wszczepione implanty, doskonale zapobiegają zanikom kości, ponieważ dostarczają im niezbędne bodźce podczas żucia.

Protetyka na Żoliborzu – protezy stałe i ruchome