Darmowa aplikacja wdrożona przez ZGM TBS i Urząd Miasta będzie obchodzić swoje trzecie urodziny na wiosnę. Według danych z 5 lutego korzysta z niej obecnie 15 576 osób. Wśród informacji, które na bieżąco spływają do naszych telefonów, są także te o stanie miejskiego powietrza – szczególnie przydatne zimą.   

SISMS BLISKO jest narzędziem umożliwiającym częstochowiankom i częstochowianom otrzymywanie w trybie ciągłym praktycznych informacji związanych z codziennym życiem. System został wdrożony w Częstochowie w kwietniu 2016 roku, a na początku kolejnego roku miał już 8 tys. użytkowniczek i użytkowników. Informacje przekazywane są w formie SMS-ów, e-maili bądź wiadomości na SMS CLOUD. Od stycznia 2017 roku komunikaty są przekazywane na trzy platformy – Android, iOS i Windows Mobile.

Aplikacja zdaje egzamin zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. W miesiącach zimowych częstym tematem ostrzeżeń są trudne warunki atmosferyczne. Z kolei informacje o przekroczonych normach pyłu w powietrzu – z uwagi na zainteresowanie, jakie budzi kwestia smogu oraz wpływ tego zjawiska na ludzkie zdrowie – są wysyłane jako wiadomości alarmowe. Oczywiście informacje o aktualnym stanie powietrza w Częstochowie można tez sprawdzić na stronach http://powietrze.katowice.wios.gov.pl (stacje pomiarowe WIOŚ) oraz https://airly.eu/map/pl/ (sieć wskaźników Airly).  

Dzięki SISMS BLISKO można dowiadywać się jednak także o zmianach w ruchu drogowym czy komunikacji miejskiej, wyłączeniach prądu czy awariach. Wiadomości informują również o wydarzeniach kulturalnych i sportowych, bezpłatnych badaniach, gospodarce odpadami, działaniach policji, wydarzeniach w oświacie czy ofertach w Powiatowym Urzędzie Pracy. System dostarcza też informacji o akcjach społecznych prowadzonych przez sektor pozarządowy czy działaniach miasta na rzecz seniorek i seniorów – ta ostatnia funkcja systemu to zresztą nowość.

Aplikację można pobrać poprzez stronę:
https://www.sisms.pl/rejestracja/nadawca/54b0177f/Miasto-Częstochowa


na podst. informacji z ZGM TBS, Marcin Breczko