Szereg działań na rzecz poprawy warunków i sposobu parkowania w mieście przeprowadzi w tym roku MZDiT wraz ze Strażą Miejską i Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Miejska spółka czeka na opinie i sugestie, które pomogą wypracować lepsze rozwiązania w tej sferze. Efektem ma być także poprawa estetyki i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej.
 
Kampania będzie kontynuacją działań z ubiegłych lat. Przypomnijmy, że m.in. dzięki zamontowaniu nowych stojaków rowerowych przez MZDiT oraz relokacji części elementów małej architektury (na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska UM), w częstochowskich Alejach udało się ograniczyć parkowanie zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Udało się także wpłynąć na zachowania kierowców, które bywają niezgodne z przepisami ruchu drogowego czy poszanowaniem wspólnej przestrzeni.

Jednocześnie Miejski Zarząd Dróg i Transportu realizował i realizuje inwestycje obejmujące przebudowę istniejących miejsc parkingowych oraz budowę nowych. Zadania takie dotyczą m.in. Śródmieścia (chodniki w ciągu ulic Dąbrowskiego i Wilsona, zagospodarowanie terenu przyległego do ul. Perepeczki czy budowa węzłów przesiadkowych).

Z kolei Straż Miejska sukcesywnie usuwa wraki samochodowe z parkingów w całym mieście. Pozwala to „zwolnić” miejsca, które dotąd dla parkujących były niedostępne.

Pomimo wszystkich tych działań, niewłaściwe parkowanie – głównie w centrum Częstochowy – to ciągle kwestia do rozwiązania. Komfortowe, bezpieczne i kulturalne parkowanie to zagadnienie mające bardzo wiele aspektów – potrzebne są więc kolejne pomysły i inicjatywy. Dlatego zarówno w 2019 roku, jak i w przyszłych latach, można spodziewać się w naszym mieście kolejnych działań ze strony każdej z zaangażowanych w tym obszarze instytucji.

MZDiT zwraca się zatem do mieszkanek i mieszkańców Częstochowy (zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niezmotoryzowanych) z prośbą o podzielenie się opiniami na temat parkowania, ze szczególnym uwzględnieniem centrum i Strefy Płatnego Parkowania. MZDiT chce dowiedzieć się, co utrudnia w mieście dobre parkowanie czy poruszanie się autem, co generuje niebezpieczeństwo, na jakie niedociągnięcia infrastrukturalne napotykają osoby kierujące, gdzie mają miejsce nagminne wykroczenia kierujących, gdzie najczęściej zdarza się parkowanie niszczące zieleń, blokujące wjazd czy przejazd innych pojazdów. Miejska spółka chce też dowiedzieć się, gdzie – zdaniem częstochowianek i częstochowian – powinny interweniować służby mundurowe, a gdzie jest potrzeba dodatkowego wygrodzenia czy wytyczenia miejsc parkingowych.

Na opinie dotyczące szeroko rozumianego parkowania w Częstochowie MZDiT czeka pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W ciągu kilku najbliższych tygodni spółka postara się je zebrać, a potem odnieść się do nich i podzielić się wnioskami zarówno z partnerskimi instytucjami, jak i całą społecznością miasta.

MZDiT apeluje też do wszystkich kierujących o szczególną uwagę w trakcie parkowania i stosowanie się do oznaczeń. Oznakowanie danego miejsca (dotyczące np. parkowania skośnego czy równoległego) nie jest polem do swobodnej interpretacji intencji zarządcy drogi. Niestosowanie się do oznakowania w tym zakresie jest wykroczeniem drogowym.  

Trzeba mieć także świadomość, że parkowanie na granicy miejsc dozwolonych, wbrew oznakowaniu czy na poboczu skutkuje często utrudnieniami dla pieszych lub zablokowaniem ruchu i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Oprócz zdarzających się w ciągu Alei zatorów, spowodowanych niepoprawnie zaparkowanymi autami blokującymi przejazd autobusów, do tego typu sytuacji dochodzi także poza centrum. Przykładem może być pętla autobusowa przy szpitalu na Parkitce – źle zaparkowany pojazd niedawno doprowadził tam do zablokowania ruchu autobusów i opóźnień na linii nr 10.

MZDiT apeluje także, by nie szukać na siłę miejsc sąsiadujących z docelowym miejscem naszej podróży. Zaparkowanie auta 100 czy 200 m (a nawet dalej) od naszego celu jest normalną praktyką w centrach dużych miast. Parkowanie to jeden z elementów współżycia społecznego. Dobre i kulturalne parkowanie jest wyrazem poszanowania dla innych i dla wspólnej przestrzeni.
 


na podst. informacji z MZDiT, mb