W Miejskiej Galerii Sztuki oglądamy w tym miesiącu obrazy, rysunki i kolaże Edyty Sobieraj, ekspozycję prac czterech młodych artystek ,,Miasto i sen” oraz wystawę designu pod hasłem ,,Ciepło”. Ciągle można także odwiedzać retrospektywę pracy twórczej Andrzeja Pągowskiego – mistrza plakatu.    

,,Przechowalnia” Edyty Sobieraj w Sali Śląskiej to zestaw obrazów olejnych, kolaży, rysunków oraz akwareli. Prezentowane są cykle ,,Memorabilia”, ,,Zasłona”, ,,Pokój z widokiem” oraz ,,Obecność”. Prace są malarskimi rozmyślaniami nad upływem czasu, pamięcią, tymczasowością i nietrwałością.  

Edyta Sobieraj urodziła się w Warszawie, a studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w Krakowie, gdzie w 1995 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa swojej macierzystej uczelni, w pracowni  prof. Adama Brinckena. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą, litografią, wykorzystuje też technikę collage’u.

W Sali Gobelinowej można natomiast oglądać ,,Miasto i sen”, czyli wystawę różnorodnych, ale też w jakiejś mierze bliskich sobie nawzajem prac czterech młodych artystek – Agnieszki Wielewskiej, Barbary Iwańskiej, Joanny Kałdan i Natalii Buchty. Łączy je szczególny rodzaj dystansu do świata i ludzi, przyglądanie mu się z perspektywy czasu, pamięci, odległości i przestrzeni. Spaja je też nastrój oczekiwania, obawy, lęku czy zamyślenia.
 
Galerię Antresola wypełnia ,,Ciepło”, bo tak brzmi tytuł wystawy designu, stawiającej pytania o związki sztuki z użytecznością. Czy wobec przedmiotów codziennego użytku można użyć określenia „dzieło”? Jakie są proporcje między funkcjonalnością a pięknem? Czym właściwie jest sztuka designu? Odpowiedzi można szukać oglądając dziesięć niezwykłych grzejników wyróżnionych i nagrodzonych w kilku edycjach organizowanego od 10 lat konkursu ,,Terma Design”. To przedmioty użyteczne, ale i oryginalne, przyciągające uwagę, takie, które mogą stanowić świetny element wnętrz. W większości są przygotowane specjalnie na potrzeby wystawiennicze prototypy, widziane jako dobre wzory, inspiracje, punkty odniesienia do porównań i oczekiwań odbiorców. Wystawa zrealizowana została dzięki pomocy firmy Terma Sp. z o.o.

W MGS ciągle można też oglądać prawdziwą gratkę – wystawę prac mistrza plakatu Andrzeja Pągowskiego, przygotowaną z okazji czterdziestolecia jego pracy twórczej. Zbiór prac jest reprezentatywny (artysta wybrał tylko po jednym plakacie z każdego roku twórczości), a jednocześnie odsłania mniej znane przykłady twórczości Pągowskiego, bo większość z czterdziestu prac jak dotąd nie była zbyt często prezentowana.   

Wszystkie te wystawy czekają na zwiedzających w siedzibie Miejskiej Galerii Sztuki przy al. NMP 64 do 2 grudnia.

Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje o propozycjach MGS można śledzić na stronie www.galeria.czest.pl



na podst. informacji MGS, mb

zdjęcie u góry: jeden z eksponatów wystawy ,,Ciepło”