Policja Częstochowa: Bezpieczny przejazd w powiecie częstochowskim
Policjantki z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego, wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i Polskimi Liniami Kolejowymi, po raz kolejny przeprowadziły działania profilaktyczne ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Akcje te mają uświadomić, jakie zagrożenia wiążą się z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych przy przejeździe czy przechodzeniu przez torowiska. Apelujemy o ostrożność!
Celem dzisiejszych działań Bezpieczny przejazd jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach, wynikających z braku ostrożności na przejazdach oraz utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa.
W czasie działań policjantki, wraz z funkcjonariuszami SOK i przedstawicielkami Polskich Linii Kolejowych, apelowały do kierowców korzystających z przejazdów o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i opuszczonych zapór oraz zatrzymywanie się przed znakiem Stop.
Apel kierowany był również do rowerzystów i pieszych, przypominając, iż nie należy poruszać się po torowisku czy przechodzić przez tory, gdy szlabany są już opuszczone, licząc na to, że może uda się zdążyć przed pociągiem.
- Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Komenda Miejska Policji w Częstochowie, czestochowa.slaska.policja.gov.pl, czestochowa.slaska.policja.gov.pl/ka7/informacje/wiadomosci/246157,quotBezpieczny-przejazdquot-w-powiecie-czestochowskim.html
Autor: krystian