Policjanci z komisariatu III w Częstochowie zatrzymali 35-latka podejrzanego o kradzież 3 rowerów, wywieranie wpływu na czynności służbowe i znieważenie interweniujących funkcjonariuszy oraz oszustwo. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wstawił jeden z kradzionych jednośladów do lombardu. Wszystkie zostały już odzyskane. Zatrzymany objęty został natomiast dozorem.

Kilka dni temu oficer dyżurny z komisariatu III w Częstochowie otrzymał trzy zgłoszenia kradzieży rowerów. Jednoślady zniknęły z klatek schodowych bloków w dzielnicy Północ. Były przypięte były stalowymi linkami. Sprawca pokonał jednak to zabezpieczenie. Łączna wartość strat została oszacowana na blisko 4 tys. zł.

Śledczy bardzo szybko ustalili podejrzanego. Okazało się, że to mieszkaniec tego samego osiedla co pokrzywdzeni. Jeden z rowerów został już nawet wstawiony do lombardu, a pozostałe dwa funkcjonariusze znaleźli podczas przeszukania, w mieszkaniu 35-latka. Mężczyzna został zatrzymany. W trakcie interwencji był agresywny wobec mundurowych. Używał wobec nich wulgaryzmów, próbował też zmusić ich groźbą do odstąpienia od czynności służbowych.

Wczoraj został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ, gdzie usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem, wywierania wpływu na czynności służbowe i znieważenia interweniujących funkcjonariuszy oraz oszustwa. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna jest recydywistą. Wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec 35-latka środka zapobiegawczego w postaci dozoru.

Aby zapobiec utracie „dwóch kółek” policjanci zachęcają do właściwego zabezpieczenia i indywidualnego znakowania rowerów, co z pewnością może zniechęcić złodzieja do podjęcia próby kradzieży. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń.

  • Szczególnie skuteczne okazuje się przypięcie jednośladu za tylne koło, gdyż złodzieje odkręcają czasem przypięte łańcuchem przednie koło.
  • Wiele osób przechowuje swoje pojazdy w piwnicach. Pomieszczenie, w którym zostawiamy nasz pojazd na dłużej warto wyposażyć w nowe zamki, a rower dodatkowo przypiąć do trwałych elementów budynku. Dobrze też często sprawdzać takie pomieszczenie oraz główne wejście do piwnicy.
  • Często przechowujemy rowery na balkonach. Również w tym przypadku warto pamiętać o ich zabezpieczeniu i przypięciu na przykład do barierki. Jeżeli balkon znajduje się na najniższym lub najwyższym piętrze budynku lepiej zrezygnować z przechowywania na nim rowerów.
  • Dodatkowym sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru jest jego oznakowanie. Można samodzielnie nanieść na ramie specjalny numer czy ciąg liter, albo przemalować jakiś fragment ramy.
  • Decydując się na kupno używanego roweru bez karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numer fabryczny, który może się okazać przydatny przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży.