1 września, podczas XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej, rozstrzygnięto konkurs „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne Regionu Częstochowskiego”.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy i Nagrody Starosty Powiatu z okazji Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich 2018 w ramach 27. Krajowej Wystawy Rolniczej Nagrody w konkursie „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne Regionu Częstochowskiego” wręczono w auli Jana Pawła II na Jasnej Górze.
Organizatorem Krajowej Wystawy Rolniczej był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a współorganizatorem Urząd Miasta Częstochowy.
O Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy i Nagrodę Starosty Powiatu walczyło 8 właścicieli dużych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych z Częstochowy i regionu. Komisja oceniająca brała pod uwagę m.in. stan techniczno – sanitarny zakładu lub estetykę gospodarstwa, jakość produktów i opakowań, a także całokształt działalności, kontynuację tradycji, popularność produktów oraz technologię produkcji.

Wszystkie zakłady przetwórstwa spełniały wymogi sanitarne i standardy jakościowe, potwierdzane licznymi certyfikatami, a ich produkty prezentowały wysoki poziom.
Komisja wysoko oceniła również warunki produkcji oraz jakość i atrakcyjność produktów producentów indywidualnych.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy otrzymali:
1. Zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego:
-   Zakład Piekarniczo-Cukierniczy “Arto” Artur Kryk w Częstochowie.

Zakład Piekarniczo-Cukierniczy istnieje od 1989 roku. Obecnie „Arto” zatrudnia 100 pracowników, posiada flotę 15 samochodów dostawczych, którymi dostarcza swoje produkty do około 200 sklepów i sieci handlowych. Zakład stale podlega modernizacji przy jednoczesnym powiększaniu oferty wyrobów piekarniczo-cukierniczych. Firma jest laureatem wielu konkursów i wystaw, jej działalność ma znaczenie dla rozwoju Częstochowy; wspiera inicjatywy społeczne, charytatywne i sportowe.

-   Zakład Masarski „Kandzia” Spółka Cywilna Maciej Kandzia, Jacek Kandzia; miejscowość Irki 2.
Starostwo Lubliniec    

Zakład istnieje od 2011 roku, zatrudnia 14 osób, produkuje ok. 20 ton wyrobów masarskich tygodniowo. Przerabiane w zakładzie tusze pochodzą z własnego gospodarstwa nastawionego na chów trzody chlewnej i ze skupu. Gwarantuje to posiadanie w ciągłej sprzedaży świeżego produktu w 3 własnych sklepach i hurtowniach na terenie powiatów lublinieckiego, tarnogórskiego i gliwickiego. Zakład stale jest unowocześniany i przystosowywany do aktualnych standardów handlowo-sanitarnych.   
 
 - Firma „CONSONNI” Sp. z o.o. SPÓŁKA KOMANDYTOWA w Kamyku
Starostwo Kłobuck

Consonni to firma rodzinna założona w 1911 r. we Włoszech, a od 1990 r. w całości przeniesiona do Kamyka. Firma zatrudnia 100 osób. Produkty Consonni powstają z naturalnych składników w nowoczesnych budynkach, zgodnych z wymogami HACCP. Firma  słynie z produkcji Ciasta Drożdżowego Maślanego. Matka drożdży używanych do wypieku ma ponad 45 lat. Wytworzone w 100%  według tradycyjnych receptur ciasto nie potrzebuje żadnych konserwantów aby zachować swoją świeżość przez długi czas. Ciasto to chluba Consonni, jako jedyne w Polsce zostało wyróżnione znakiem „Jakość Tradycja” oraz Godłem Teraz Polska.  Consonni jako jedyny w Polsce producent wyrobów cukierniczych został doceniony przez ogólnoświatową organizację SLOW FOOD.

- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”- Piekarnia w Lelowie.
Starostwo Powiatowe w  Częstochowie

Piekarnia powstała w roku 1945r. z inicjatywy mieszkańców Białej Wielkiej. Po unifikacji w 1948 powstała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. W zakładzie zatrudnionych jest 20 pracowników. Roczny wypiek to 140 ton chleba mieszanego, wiejskiego, bułek, bułek drożdżowych i rogali. Produkcja pieczywa odbywa się w piecu opalanym paliwem stałym na naturalnym zakwasie bez konserwantów, co zapewnia długotrwałą świeżość oraz bardzo dobre walory smakowe uzyskanego produktu. W 2007 r. Piekarnia zajęła II miejsce w Konkursie „Chleb Jurajski”, a w 2015 r. Chleb Lelowski został nagrodzony przez Ministra Rolnictwa za najlepszy produkt lokalny.   
 
2.   Gospodarstwa rolne
Gospodarstwo Pasieczne „Gąszczyk” – Pan Kazimierz Szymichowski Częstochowa.

Gospodarstwo pasieczne powstało w 2000 roku; obecnie to 70 rodzin pszczelich. Do zapewnienia i uzupełnienia pożytku gospodarz przeznaczył pod obsiew roślinami miododajnymi 15 ha gruntów ornych. Pasieka jest stale modernizowana i monitorowana pod względem stanu zdrowotnego pszczół. Bogaty asortyment miodu, wielość smaków cieszy się uznaniem wśród stałych klientów gospodarza.     
           
Nagrodzone gospodarstwa rolne z terenu powiatów:
Nagroda Starosty  Częstochowskiego:

Państwo Marta i Tomasz Sokołowscy – gospodarstwo sadownicze w  Grabówce.
Główny profil gospodarstwa o powierzchni 12,5 ha to uprawa jabłoni i grusz. Nowoczesny sposób prowadzenia sadu oraz sposób magazynowania (zautomatyzowana chłodnia o stałym składzie powietrza), bogaty park maszynowy do ochrony i zbioru owoców wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów jednostkowych w gospodarstwie i jednocześnie podwyższa pozyskaną cenę sprzedawanych produktów. Gospodarze stale modernizują proces produkcji, wdrażają do uprawy nowe odmiany drzew owocowych rokujących dobrą efektywność i  opłacalność gospodarowania.

Nagroda Starosty  Kłobuckiego:
Państwo Ewa i Jerzy Kustalikowie - gospodarstwo rolne w Mokrej. 
                
Gospodarstwo powstało w 1992 r. Powierzchnia to 46 ha (w tym 24 ha grunty własne, 22 ha grunty dzierżawione). Podstawowym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Średni stan trzody chlewnej to 250 szt., stado podstawowe loch 18 szt., średnia produkcja wynosi 400 szt. tuczników rocznie. Prowadzona produkcja roślinna ukierunkowana jest na zabezpieczenie potrzeb paszowych gospodarstwa. Gospodarstwo wyposażone jest we wszystkie niezbędne maszyny oraz sprzęt rolniczy. Gospodarze stale modernizują i unowocześniają proces uprawy roślin i chowu trzody chlewnej.

Nagroda Starosty  Lublinieckiego:  
Państwo Gizela i Jan Kierat – gospodarstwo rolne w Sierakowie.

Gospodarstwo prowadzone jest od 1984 r. i obejmuje pow. 90 ha. Produkcja roślinna to uprawa zbóż, rzepaku i grochu. Drugim kierunkiem gospodarowania  jest chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Średni stan loch to 50 szt. Roczna produkcja tuczników to ok. 1000 szt. W nowoczesnej chlewni zainstalowana jest wentylacja mechaniczna sterowana elektronicznie. Bogaty park maszynowy w pełni zabezpiecza potrzeby mechanizacyjne gospodarstwa.