Częstochowscy policjanci z komisariatu IV, patrolując Aleję Najświętszej Maryi Panny zauważyli dziewczynkę, która sprawiała wrażenie zagubionej. Jak się okazało, dziecko straciło kontakt z matką w tłumie przechodniów. Dzięki pomocy mundurowych szybko udało się nawiązać kontakt z rodzicami 9-latki, którzy odebrali swoją pociechę z komisariatu.

W piątek po południu sierż. szt. Zbigniew Bronkiewicz i st. sierż. Michał Okupny, patrolując częstochowskie aleje, zauważyli dziecko, które sprawiało wrażenie wyraźnie zaniepokojonego. Mundurowi podeszli do zapłakanej dziewczynki i wtedy okazało się, że ta straciła kontakt z mamą w tłumie przechodniów. Stróże prawa zaopiekowali się wystraszoną 9-latką, zabrali ją do komisariatu i ustalili jej adres zamieszkania. Nikogo tam jednak nie zastali, gdyż, jak się później okazało, przerażeni rodzice szukali już swojej pociechy w alejach. Przy pomocy portalu społecznościowego funkcjonariusze odnaleźli kontakt do znajomych matki dziecka, ci z kolei skontaktowali się z kobietą i poinformowali, że jej córka jest bezpieczna i czeka na przyjazd rodziców w komisariacie.

Na szczęście tym razem skończyło się tylko na nerwach i strachu. Należy jednak pamiętać, że szczególnie małe dzieci nie są świadome istniejących zagrożeń, dlatego tak ważny jest stały nadzór nad nimi i opieka. W tłumie należy trzymać dziecko mocno za rękę i nie spuszczać go z oczu.

Kiedy zaginie dziecko...

Przypominamy, że zniknięcie dziecka należy niezwłocznie zgłosić na Policję. Na komendę trzeba zabrać ze sobą jego aktualne zdjęcie. Funkcjonariusze starają się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby zaginionej. Można być zapytanym o wszystkie szczegóły. Nie należy zatajać więc żadnej informacji, gdyż każda z nich może zadecydować o kierunku działania Policji. Wywiad z rodzicami ma pomóc w poszukiwaniach. Warto przypomnieć sobie, w co dziecko było ubrane, z uwzględnieniem znaków szczególnych. W przypadku starszych dzieci – jeśli istnieją podejrzenia co do przyczyny ucieczki i ewentualnego miejsca pobytu – należy poinformować o tym, powiedzieć o miejscach, w których dziecko spędza najwięcej czasu. Należy też sprawdzić, czy w jego pokoju nie ma żadnych przedmiotów i znaków świadczących o motywach ucieczki. Można sprawdzić ostatnio przeglądane strony internetowe i pocztę elektroniczną oraz biling rozmów telefonicznych i wyciągi z kart bankomatowych.

Uczmy też nasze pociechy, że w sytuacji np. zagubienia się, mogą podejść do policjanta i poprosić go o pomoc. Nie wzbudzajmy w nich lęku i strachu przed stróżami prawa!