Każdy nowotwór niesie za sobą olbrzymie ryzyko związane z negatywnymi skutkami tej choroby. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, jakie objawy mogą występować w przypadku niektórych rodzajów raka. Ze szczególną uwagą spójrzmy na raka piersi, ponieważ wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka może uratować życie niejednej kobiety.

 

Rak piersi – czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że rak piersi jest bardzo niebezpieczny i co roku z jego powodu umiera w Polsce ok. 5 tysięcy kobiet. Jednak jest to związane z tym, że zbyt późno zostaje postawiona właściwa diagnoza. Regularne badania i czujność sprawią, że te statystyki mogą drastycznie spaść, dlatego tak istotna jest właściwa profilaktyka. Pamiętajmy też o tym, że rak piersi jest związany z gruczołem sutkowym i zazwyczaj to właśnie tam dochodzi do zmian w strukturze. Szybka diagnoza sprawia, że istnieją naprawdę duże szanse na całkowite wyleczenie i nierozwinięcie się nowotworu.

 

Jak wygląda profilaktyka raka piersi?

Całkowite wyleczenie raka piersi jest możliwe i dużo zależy od nas samych. Jeżeli dbamy o regularną profilaktykę, to znacznie zwiększają się szanse na postawienie szybkiej diagnozy, a następnie przystąpienie do właściwego leczenia. Dlatego tak ważne jest to, by każda kobieta zdawała sobie sprawę z tego, co należy zrobić, by zminimalizować ryzyko związane z powiększeniem się zmian nowotworowych.

 

Mammografia

Jednym z podstawowych badań piersi jest mammografia. Zwróćmy uwagę na to, że każda kobieta po skończeniu 35 lat powinna co roku brać w nim udział. Dzięki mammografii można wykryć zmiany, które są na naprawdę wczesnym etapie i ich wielkość wynosi ok. 3 mm.

 

Mammotomia

Polega na pobraniu fragmentów komórek, w których doszło do zmian. Olbrzymią zaletą tego badania jest to, że otrzymuje się blisko stuprocentową pewność, czy guz ma charakter nowotworowy. Jednak pamiętajmy o tym, że wiele zależy od specjalisty oraz sprzętów, z jakich korzysta. Dlatego warto ufać tylko sprawdzonym klinikom jak np. https://medycynadab.pl/mammotomia/.

 

Jakie są objawy raka piersi?

Niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że rak piersi może przez bardzo długi czas nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka, czyli np. samobadanie. Dzięki temu możemy same kontrolować zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele. Pamiętajmy o tym, że taka forma sprawdzania zawsze powinna być łączona z USG i mammografią. Jednak istnieje też parę objawów, które występują najczęściej, dlatego ze szczególną uwagą powinnyśmy zwrócić na nie uwagę. W ten sposób będziemy mogły szybko zareagować i udać się na wizytę do ginekologa lub onkologa.

 

Najczęstsze objawy:

  • Powiększenie węzłów nadobojczykowych bądź pachowych,
  • Zmiany na brodawce, które dotyczą np. owrzodzenia lub wciągnięcia,
  • Niekontrolowany wyciek z brodawki,
  • Zmiany występujące na powierzchni skóry, czyli m.in. owrzodzenia, zmarszczenie bądź wciągnięcie,
  • Wyczuwalny twardy guzek.