Leżące w południowej części powiatu częstochowskiego Konopiska były 26 sierpnia br. gospodarzem XIX Dożynek Powiatowych.

Jak co roku uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynnąw kościele  pw. św. Walentego, którą celebrował Ksiądz Proboszcz Sławomir Kaczmarek. Podczas Mszy św. odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych oraz przekazanie darów m.in.: chleba, „kosza obfitości” oraz kwiatów. Starosta Częstochowski Krzysztof Smela przed końcowym błogosławieństwem podziękował za wspaniały przekaz Słowa Bożego i uroczystą oprawę.
Po nabożeństwie wszyscy w barwnym korowodzie, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Konopiska, przeszli na stadion GLKS LOT Konopiska, gdzie rozpoczęło się oficjalne otwarcie uroczystości. Wedle tradycji ludowej starostami dożynek mianowani zostali rolnicy cieszący się szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w prace i wyróżniający się areałem i hodowlą. W tym roku tą zaszczytną rolę pełnili: Maria Pastusińska z Aleksandrii i Tadeusz Cierpiał z Rększowic. Przecięcie powrósła, który był symbolem oficjalnego otwarcia drugiej części Święta Plonów, sierpami dokonali Gospodarze Dożynek: Wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek wraz ze Starostą Częstochowskim Krzysztofem Smelą. Starostowie Dożynek przekazali na ręce starosty i wójta Chleby ze słowami: „Przekazujemy bochny chleba, każdy pięknie wypieczony by wszystkich ugościć z tej i tamtej strony” prosząc jednocześnie, aby podzielili je sprawiedliwie wśród przybyłych gości.
Starosta częstochowski podczas przemówienia nawiązał do obchodzonej w roku bieżącym 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę: „Polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, także wtedy, gdy trzeba było bronić ojczyzny. To przecież oni w 1920 roku na wezwanie Wincentego Witosa stanęli, by bronić Polski przed sowiecką nawałą. W czasie II wojny światowej w Batalionach Chłopskich, Wojsku Polskim i na wszystkich frontach walczyli polscy rolnicy gotowi, by za ojczyznę ofiarować swoje życie. To właśnie w rolniczych rodzinach jest utrzymywana nasza wielka tradycja - patriotyzmu, wiary i ciężkiej pracy. Tego, co dla nas najważniejsze - tego, dzięki czemu trwamy jako naród.”
Do Konopisk przybyły setki gości: mieszkańcy niemal wszystkich gmin powiatu częstochowskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, pracownicy organizacji i instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, liderzy organizacji pozarządowych, kombatanci, przedsiębiorcy, a przede wszystkim rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze. Wszystkich witano bardzo serdecznie i wszystkim życzono dobrej zabawy. Organizatorzy tych gminno-powiatowych dożynek zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. Na pięknie udekorowanej scenie prezentowały się nie tylko zespoły folklorystyczne z terenu naszego powiatu, ale także zakopiański zespół folkowy „Krywań” i piosenkarz, satyryk, członek i autor wielu tekstów Kabaretu Rak -Grzegorz Poloczek. Jak zwykle nie zawiodły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, których wieńce dożynkowe i umiejętności wokalne budziły powszechny podziw, ale nie mniejszy zainteresowaniem cieszyły się pięknie udekorowane namioty, w których goście mogli częstować się różnymi regionalnymi przysmakami. Swoje namioty miały też instytucje i organizacje rolnicze, organizacje pozarządowe, pszczelarze, piekarnie, starostwo powiatowe i jednostki organizacyjne powiatu.
Zgodnie z wieloletnią tradycją dożynkowe uroczystości były okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom konkursów dożynkowych: „Ekologiczna zagroda 2018” i „Przodujący producent rolny”. Starosta Krzysztof Smela, wicestarosta Henryk  Kasiura i wójt Jerzy Żurek nagrody pieniężne wręczyli także twórczyniom wszystkich zaprezentowanych wieńców dożynkowych.
Wyniki konkursów dożynkowych:
 

„PRZODUJĄCY PRODUCENT ROLNY 2018”

·         Balbina i Janusz Długosz z Blachowni

·         Grzegorz Frukacz z Ulesia

·         Ewa i Adam Ucieklak z Ponika

·         Dorota i Roman Walenta z Kamienicy Polskiej

·         Danuta i Mirosław Similak ze Zdrowej

·         Katarzyna i Ryszard Bojarscy z Koniecpola

·         Łukasz Morzyk z Aleksandrii Pierwszej

·         Anna i Kamil Kołaczkowscy z Bab

·         Łukasz Tręda ze Ślęzan

·         Zbigniew Jędras z Zawad

·         Marta i Dariusz Grobelak ze Starego Kocina

·         Sylwia i Paweł Włodarscy z Bukowna

·         Tadeusz Wójcik z Wrzosowej

·         Agnieszka Grudzień z Zarębic

·         Michał Rozenberg z Marianki Rędzińskiej

·         Piotr Augustyn ze Starczy
 

„EKOLOGICZNA ZAGRODA 2018”
Za udział:
Mirosława Pachuc z Lgoty Małej
Alfreda i Marian Błaszczyk z Borowców
Elżbieta Woźniak  z Wiercicy
Jolanta i Robert Pikiel z Małus Małych
Felicja Wójcik z Wrzosowej
Łukasz Cykowski z Łyśca
Balbina i Janusz Długosz z Blachowni
Wyróżnienia:
Wojciech Taranowicz z Witkowic
Katarzyna i Paweł Zymek z  Podlesia
Angelina Konik z  Rudników Kolonii
Tamara i Jerzy Zielińscy z Kolonii Klepaczka
Ryszard Fuchs z Marianki Rędzińskiej
 
III miejsca:
·         Sylwia  i Piotr Miedziński wraz z córką Martą z  Pabianic
·         Elżbieta i Grzegorz Mucha z  Łochyni
 
II miejsca:
·         Stanisław Kozubek ze Zrębic
·         Asteniusz Myśliwiec z Korzonka

 
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do udziału w konkursach dożynkowych za rok. W imieniu organizatorów tegorocznego święta plonów dziękujemy wszystkim delegacjom gminnym i wszystkim gościom, którzy przybyli na uroczystości dożynkowe. Szczególnie serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy Konopiska, którzy poświęcili wiele czasu i energii na przygotowanie uroczystości.
 

PJ