W tym tygodniu cykl ,,Aleje – tu się dzieje!” otworzy poniedziałkowe spotkanie z Kazikiem i autorem książki o nim, Wiesławem Weissem, w sali OKF ,,Iluzja”. A w kolejne dni – Częstochowa lat 50. XX wieku na taśmie filmowej, spektakl ,,Depresja selera” i jazz z gitarą basową Roberta Szewczugi na pierwszym planie.

W poniedziałkowy wieczór, 23 lipca, w OKF ,,Iluzja” spotkamy się z Kazikiem Staszewskim oraz Wiesławem Weissem, redaktorem naczelnym pisma „Teraz Rock” i autorem książek „Kazik – Biała Księga” oraz „Kult – Biała księga”. Możemy się spodziewać rozmowy m.in. o specyfice pisania biografii muzyków, miejscu rockowych tekstów w literaturze oraz książkowych inspiracjach. Liczba miejsc dla publiczności w sali kina ,,Iluzja” jest ograniczona – wszyscy chętni proszeni są więc o punktualne przybycie. Wejście na salę będzie możliwe od godz. 18.15, a samo spotkanie zacznie się punktualnie o 18.30.     

We wtorek, 24 lipca, o godz. 18.30 – również w OKF ,,Iluzja” – będzie okazja, aby zobaczyć kolejny film z cyklu dokumentów o Częstochowie autorstwa Krzysztofa Kasprzaka. „Częstochowa – lata 50. XX wieku” przeniesie nas do czasów, kiedy oddawano do użytku stalownię Huty im. Bolesława Bieruta czy powstawało osiedle robotnicze przy al. Pokoju. Zobaczymy również początki komunikacji autobusowej MPK, oddanie do użytku pierwszej linii tramwajowej, wręczenie dyplomów pierwszym absolwentom Wyższej Szkoły Inżynierskiej czy rozbudowę Politechniki Częstochowskiej. Poznamy też m.in. pilotów częstochowskiego aeroklubu na lotnisku w Rudnikach i sprawdzimy, jak mieszkańcy miasta odpoczywali w tamtych czasach latem i zimą. Autorem scenariusza jest Zbisław Janikowski, za montaż odpowiadali Robert Nawrot i Mateusz Nawrot, a całość zrealizował oczywiście Krzysztof Kasprzak.

Środowy wieczór, 25 lipca, jak zwykle będzie należeć do teatru. Tym razem o godz. 20.00, między ścianami Ratusza i Odwachu, zobaczymy spektakl Teatru Fieter ,,Depresja Selera”, czyli uwspółcześnioną wersję  „Wahadełka” Filipa Bajona. Oryginał opowiadał historię chorego psychicznie mężczyzny uzależnionego od siostry i matki, a akcja ograniczała się do okresu PRL-u. Wersja Teatru Fieter toczy sie w nieokreślonym przedziale czasowym, bohaterowie nie starzeją się, a ich życie to niejako życie tego kraju, ciągnące się w nieskończoność, przerywane zdarzeniami ważnymi i błahymi, które wydają się niczym od siebie nie różnić. Główny bohater też jest nieco odmienny od oryginału – już niekoniecznie chory, a wycofany, choć po swojemu terroryzujący najbliższych i zarazem przez nich  terroryzowany.

Czwartek, 26 lipca, należeć będzie zwyczajowo do jazzu. O godz. 19.00 na pl. Biegańskiego usłyszymy trio Roberta Szewczugi – obiecującego młodego basisty i kompozytora, współpracującego m.in. z Golec uOrkiestra, Tomaszem Szukalskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Apostolisem Anthimosem, Leszkiem Cichońskim, Wojciechem Karolakiem czy Irkiem Dudkiem. Obok lidera wystąpią Michał Rorat (instrumenty klawiszowe, elektronika) oraz Michał Dziewiński (perkusja, Sammler).

Aktualne informacje na temat wszystkich propozycji w ramach cyklu ,,Aleje – tu się dzieje!” dostępne są na stronie http://aleje.czestochowa.pl

mb

na zdjęciu: Kazik Staszewski i Wiesław Weiss