Zakończyła się trzecia edycja festiwalu Iron Oxide. Tym razem jego uczestnicy wykonali „kosmiczny” mural na budynku hali ARR w strefie ekonomicznej.

Mural z hasłem „Mars jest nasz” powstał na ścianie budynku hali Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., mieszczącej się przy ulicy Ekonomicznej – na terenach objętych statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt, podobnie, jak podczas poprzednich edycji, służył promocji częstochowskich terenów inwestycyjnych i sztuki street artowej. Iron Oxide to jedyny tego typu projekt edukacyjno-promocyjny w Polsce.

 - Tym razem grupa Monstfur nawiązała współpracę z częstochowskimi szkołami, które prowadzą klasy o profilu graficznym i nie tylko. Dzięki temu młodzież brała czynny udział w powstawaniu tego dzieła. Jako jedyni w Polsce realizujemy projekt, który łączy w sobie promocję gospodarczą z kulturą i sztuką, a w dodatku z kształceniem młodzieży. Liczę na to, że podobnych inicjatyw będzie więcej – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas prezentacji murala.

Nad realizacją projektu pracowali streetartowcy z grupy Monstfur, którzy zaprosili do współpracy młodzież z częstochowskich szkół technicznych i zawodowych (Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego oraz Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta). Całość rozpoczęła się w nocy 13 czerwca od prezentacji wizualizacji multimedialnej i narysowania konturów. Wykonanie murala poprzedziły warsztaty, w ramach których powstały dwa inne uliczne obrazy: na szkolnym murze przy ulicy Targowej oraz na terenie Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o. o. Realizację pomysłu koordynowało Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.

- Współpraca układała się modelowo. Młodzież włożyła w pracę bardzo dużo energii. We wszystkich szkołach przeprowadziliśmy wykłady i warsztaty z zakresu sztuki współczesnej, sztuki w przestrzeni publicznej, designu, topografii czy estetyki, łącznie to około 100 godzin – podsumował organizator festiwalu, członek grupy Monstfur, który zapowiedział też, że niebawem odsłony doczeka się kolejny mural realizowany na terenie Koksowni.

Trzecia edycja Iron Oxide pozwoliła wkomponować elementy sztuki street artowej w kolejne tereny przemysłowe, objęte statusem SSE. Podczas dwóch pierwszych edycji festiwal odbywał się przy ulicy Bojemskiego w strefie Euro Park Mielec, gdzie zainstalowano konstrukcje ze stali i ocynku. Na nich swoje prace wykonali Simpson i Monstfur. Obok nich rzeźby przestrzenne zaprezentował Tomek Górnicki. Po sukcesie inicjatywy artyści wyruszyli w podróż po Europie. Przede wszystkim do Berlina i Paryża, ale również innych miast. Monstfur, Górnicki, Simpson, Seikon, Czarnobyl i Lump dokonali kilkudziesięciu „interwencji” w przestrzeniach miejskich. Dwaj ostatni zostali także zaproszeni do drugiej edycji festiwalu, która odbywała się w ubiegłym roku.

Podczas środowej prezentacji murala pojawił się również gość specjalny, który doskonale wpisuje się w hasło projektu. Mowa o łaziku marsjańskim, który kilka tygodni temu wygrał międzynarodowy konkurs łazików na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych. Pojazd skonstruowali i zaprojektowali studenci Politechniki Częstochowskiej, a jego budowę dofinansowano z budżetu miasta w ramach programu „Akademicka Częstochowa”.

łs