UM Częstochowa: IRON OXIDE PO RAZ TRZECI
Zakończyła się trzecia edycja festiwalu Iron Oxide. Tym razem jego uczestnicy wykonali kosmiczny” mural na budynku hali ARR w strefie ekonomicznej.
Mural z hasłem Mars jest nasz” powstał na ścianie budynku hali Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., mieszczącej się przy ulicy Ekonomicznej na terenach objętych statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt, podobnie, jak podczas poprzednich edycji, służył promocji częstochowskich terenów inwestycyjnych i sztuki street artowej. Iron Oxide to jedyny tego typu projekt edukacyjno-promocyjny w Polsce.
- Tym razem grupa Monstfur nawiązała współpracę z częstochowskimi szkołami, które prowadzą klasy o profilu graficznym i nie tylko. Dzięki temu młodzież brała czynny udział w powstawaniu tego dzieła. Jako jedyni w Polsce realizujemy projekt, który łączy w sobie promocję gospodarczą z kulturą i sztuką, a w dodatku z kształceniem młodzieży. Liczę na to, że podobnych inicjatyw będzie więcej mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas prezentacji murala.
Nad realizacją projektu pracowali streetartowcy z grupy Monstfur, którzy zaprosili do współpracy młodzież z częstochowskich szkół technicznych i zawodowych (Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego oraz Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta). Całość rozpoczęła się w nocy 13 czerwca od prezentacji wizualizacji multimedialnej i narysowania konturów. Wykonanie murala poprzedziły warsztaty, w ramach których powstały dwa inne uliczne obrazy: na szkolnym murze przy ulicy Targowej oraz na terenie Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o. o. Realizację pomysłu koordynowało Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.
- Współpraca układała się modelowo. Młodzież włożyła w pracę bardzo dużo energii. We wszystkich szkołach przeprowadziliśmy wykłady i warsztaty z zakresu sztuki współczesnej, sztuki w przestrzeni publicznej, designu, topografii czy estetyki, łącznie to około 100 godzin podsumował organizator festiwalu, członek grupy Monstfur, który zapowiedział też, że niebawem odsłony doczeka się kolejny mural realizowany na terenie Koksowni.
Trzecia edycja Iron Oxide pozwoliła wkomponować elementy sztuki street artowej w kolejne tereny przemysłowe, objęte statusem SSE. Podczas dwóch pierwszych edycji festiwal odbywał się przy ulicy Bojemskiego w strefie Euro Park Mielec, gdzie zainstalowano konstrukcje ze stali i ocynku. Na nich swoje prace wykonali Simpson i Monstfur. Obok nich rzeźby przestrzenne zaprezentował Tomek Górnicki. Po sukcesie inicjatywy artyści wyruszyli w podróż po Europie. Przede wszystkim do Berlina i Paryża, ale również innych miast. Monstfur, Górnicki, Simpson, Seikon, Czarnobyl i Lump dokonali kilkudziesięciu interwencji” w przestrzeniach miejskich. Dwaj ostatni zostali także zaproszeni do drugiej edycji festiwalu, która odbywała się w ubiegłym roku.
Podczas środowej prezentacji murala pojawił się również gość specjalny, który doskonale wpisuje się w hasło projektu. Mowa o łaziku marsjańskim, który kilka tygodni temu wygrał międzynarodowy konkurs łazików na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych. Pojazd skonstruowali i zaprojektowali studenci Politechniki Częstochowskiej, a jego budowę dofinansowano z budżetu miasta w ramach programu Akademicka Częstochowa”.
Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=11035
Autor: krystian