Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Osmoza to naturalny, zachodzący we wszystkich organizmach żywych proces. Opiera się na przenikaniu cząsteczek wody przez błonę półprzepuszczalną, do roztworu o większym stężeniu cząsteczek. Obecnie produkowane filtry do wody korzystają z systemów pozwalających na odwrócenie tego procesu. Odpowiedni filtr wody przepuszcza przez membranę osmotyczną jedynie czyste cząsteczki, również pod wpływem ciśnienia. W ten sposób odwrócona osmoza pozwala na bardzo skuteczne oczyszczanie wody.

Jak zbudowane są osmotyczne filtry do wody?

Większość standardowych systemów odwróconej osmozy zbudowanych jest z trzech elementów, wypełnionych specjalnymi materiałami filtracyjnymi. Pierwszy z nich do wkład polipropylenowy, pozwalający na usuwanie z wody drobnych zawiesin. Kolejny element to wkład z węglem aktywnym, który umożliwia usunięcie m.in. chloru oraz metali ciężkich. Na ostatnim etapie uaktywnia się membrana półprzepuszczalna separująca jony, czyli najdrobniejsze cząsteczki.

Jakie elementy zawiera osmotyczny filtr wody?

Osmotyczny filtr wody standardowo zawiera także odpowiedni pojemnik, dzięki któremu możliwe jest składowanie wody czystej. Wyposażany jest również w specjalny kranik, pozwalający na dostarczanie wody oczyszczonej bezpośrednio do użytkowników. Aby zwiększyć efektywność urządzenia, można wyposażyć je w lampę UV. W większości przypadków osmotyczne filtry do wody dostępne na rynku różnią się między sobą głównie jakością membrany, która zastosowana została w urządzeniu oraz kilkoma innymi parametrami.

Jak wybrać system osmotyczny?

Odwrócona osmoza znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, jak i najzwyklejszych gospodarstwach domowych. Decydując się na zakup systemu odwróconej osmozy, warto dokonać wyboru na podstawie indywidualnych wymagań oraz potrzeb użytkowników. Znaczenie mają również cele wykorzystania oczyszczanej w ten sposób wody. Ważna pozostaje efektywność urządzenia, mierzona zwykle ilością litrów wody filtrowanych w ciągu godziny. Istotna jest ponadto wielkość pojemnika przechowującego oczyszczoną ciecz.

 

>> Czytaj więcej o instalacji systemów odwróconej osmozy.